Macedonia and Bulgaria flags with Speech Bubbles. 3D illustration

Без напредок во спорот со Бугарија, С Македонија не може да се надева на отворање на преговорите за пристапување во ЕУ, порача вчера за време на посетата во Скопје еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји.

-Напорно работиме на случајот на Северна Македонија, но уште не сме до посакуваната цел. Работиме со членките на ЕУ да се најде решениe и да се постигне согласност, изјави еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, одговорајќи на прашање на МИА дали е можно отворање на пристапните преговори во јуни и раздвојување на Северна Македонија и Албанија.

За одвојувањето на Скопје и Тирана, Вархеји рече дека пристапниот процес се базира на постигнувања.

– Ова е процес кој се базира на постигнувања. Албанија ги има постигнато условите, но ако нема договор за Северна Македонија мислам дека ќе дојде момент кога ќе треба да ја разгледуваме и таа опција. Разговаравме со Заев за ова прашање, се согласивме дека ќе мора да се постигне напредок од двете земји, рече Вархеји.

ПРЕТХОДНА ВЕСТВо кафеана на тераса од денеска ќе се останува до 22.30 часот, а полицискиот час ќе почнува во 23.00
СЛЕДНА ВЕСТСловенците во банките чуваат 23 милијарди евра, за време на пандемијата заштедите поголеми за 2 милијарди евра