Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, вчера одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието изјави дека новите пасоши на кои ќе го пишува името Северна Македонија ќе се издаваат од 1 јули.

Во овој момент, рече Спасовски, се пренесуваат податоците на новиот надграден систем. Од понеделник повторно почнуваме со подготовка за издавање на сите документи и истите тие ќе бидат усогласени со Уставот, во делот на новото уставно име, рече Спасовски.

ПРЕТХОДНА ВЕСТУтре стигнуваат 100 000 дози вакцини Фајзер а во недела 500 000 дози Синовак
СЛЕДНА ВЕСТРАСКОЛ МЕЃУ МИЛИЈАРДЕРИТЕ: Што се случува со Бафет и Гејтс?