Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 3227 тестирања, а регистрирани се 21 нови случаи на ковид-19: Тетово – 11, Скопје и Куманово – по 3, Струга -2, Гостивар и Штип – по 1.

Регистрирани сe 7 оздравени пациенти од: Скопје и Куманово – по 2, Битола, Тетово и Кичево – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 3227 тестови преку: ИЈЗ – 534, ЦЈЗ Скопје – 37, ЦЈЗ Битола – 37, ЦЈЗ Прилеп – 21, ЦЈЗ Тетово – 23, ЦЈЗ Куманово – 25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 3, Лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8 Септември – 12, Институт за микробиологија – 0, МАНУ – 0, Жан Митрев (Филип Втори) – 84, Авицена – 252, Биотек – 139, Систина – 92, лабораторија Лаор – 153, Синлаб – 21, Ремедика – 9, Плодност – 32, Генеа – 1, Никоб лаб – 418, ВФВ Медикал – 19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1314.

Досега во земјата се направени вкупно 914 381 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155 823, бројката на оздравени пациенти е 150 139, на починати е 5487, а бројот на активни случаи изнесува 197.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68711, Активни 66
Куманово 8887, Активни 12
Прилеп 8328, Активни 3
Тетово 7307, Активни 65
Битола 6310, Активни 5
Велес 5474, Активни 0
Гостивар 5189, Активни 8
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5021, Активни 11
Штип 4961, Активни 1
Струмица 4123, Активни 5
Струга 2985, Активни 4
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2600, Активни 12
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 2
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

ПРЕТХОДНА ВЕСТБродот кој го блокираше Суецкиот канал, по три месеци ги напушти египетските води
СЛЕДНА ВЕСТВо новите лични карти ќе стои „Република Северна Македонија“