Биткоинот денеска го проби нивото од 18.000 долари, достигнувајќи нова рекордна вредност годинава.

Побарувачката расте, а на тоа влијае перцепцијата на оваа криптовалута како заштита од инфлација и очекувањето дека ќе биде широко прифатена како средство за плаќање.

Водечката светска дигитлна валута според најновите податоци порасна за три насто, на 18.175 долари, што е нејзино највисоко ниво од декември 2017 година, пренесува Ројтерс.

ПРЕТХОДНА ВЕСТБогатството на Илон Маск се зголеми на 90 милијарди долари
СЛЕДНА ВЕСТИнвестиција од 20 милиони долари за модернизација на „Филип Морис“ во Ниш