Истакнатиот американски економист и нобеловец Нуриел Рубини, познат и како „Доктор Пропаст“ поради неговите песимистички ставови, остро го критикуваше биткоинот и влијанието врз околината, во авторски текст објавен во „Фајненшл тајмс“.

„Бидејќи основната вредност на биткоинот е нула и би била негативна доколку се примени соодветен данок за неговото производство, кое предизвикува масовно загадување на животната средина, предвидувам дека сегашниот меур на крајот ќе пукне, и сè ќе заврши како уште една пропаст, напиша Рубини.

Нуриел Рубини, професор по економија на Стерн бизнис школата на Универзитетот во Њујорк, долго време беше критичар на криптовалутите и честопати го нарекуваше дигиталното средство „шиткоин“. Тој повеќе пати тврдеше дека биткоинот воопшто не треба да се нарекува валута, пренесува Business Insider.

Рубини верува дека биткоинот „не е пресметувачка единица“, „не е скаларно платно средство“ и „не е стабилно складиште на вредноста“. Наместо тоа, тој тврди, тоа е шема за испумпување и празнење, каде што стравот од неуспех ги наведува инвеститорите да шпекулираат во растечкиот меур.

Уште полошо, Рубини вели дека рударењето и обработката на криптовалути и штетат на животната средина. Постојат докази кои ги поткрепуваат неговите тврдења.

Според сегашните проценки, на рударењето со биткоин се троши иста количина на енергија секоја година колку целата Холандија потрошена во 2019 година, според податоците на Универзитетот во Кембриџ и Меѓународната агенција за енергија.

Студија на Харвард во 2020 година исто така откри дека, иако ископувањето крипто валута не ја „согорува планетата“, постои „сценарио во кое секоја создадена количина криптовалута од 1 долар би била одговорна за здравјето и климатските штети од 66 центи“.

Ставовите на Рубини се во спротивност со ставовите на растечката групата „биткоин бикови“. Откако Џим Крамер рече дека верува дека е „скоро неодговорно“ компаниите да не поседуваат биткоини, Рубини тргна во напад.

Тој во твит го нарече водителот на „Луди пари“ „тотален идиот“ и „главен навивач“ во кој го повикува поранешниот менаџер на хеџ фонд за непрепознавање на хипотекарната криза во 2008 година и го поддржува она што тој го смета за балон на пазарот на криптовалути.

“Ризичниот и нестабилен биткоин не спаѓа во портфолиото на сериозни институционални инвеститори. Многу од неговите поддржувачи се наивни луѓе кои се изманипулирани од армија инсајдери кои работат за нивна сопствена корист”, рече Рубини.

“Илон Маск и Мајкл Сејлор можат да ја вложат својата куќа обложувајќи се на биткоин. Тоа не значи дека треба да го сторите истото”, додаде тој.

ПРЕТХОДНА ВЕСТКомората на сметководители бара Министерот за финансии да го сопре самоволието во институцијата која ја води
СЛЕДНА ВЕСТКатастарот лани впишал 15.852 легализирани објекти, нова евиденција и за државниот имот