Премиерот Зоран Заев денеска на пладне во пунктот на спортската сала „Борис Трајковски“ се вакцинираше против Ковид-19.

По вакцинацијата, Заев во изјава за медиумите рече дека се вакцинирал со кинеската вакцина „Синофарм“.

Тој истакна дека одлично се чувствува и дека сите вакцини се безбедни.

„Ја примив вакцината на Синофарм. Ќе ја продолжам мојата дневна агенда попладне. Ги повикувам сите да се пријават на сајтот „вакцинација.мк“. Вакцините се безбедни. Колку побрзо заврши процесот на имунизација, толку побрзо ќе заврши оваа борба со овој невидлив непријател. Нема никаков проблем при имунизација на населението“, рече Заев.

ПРЕТХОДНА ВЕСТЦрн рекорд во Индија: Околу 4.000 починати за едно деноноќие
СЛЕДНА ВЕСТСе изведуваат докази на судењето за „Меѓународен сојуз“