Првиот човек на Владата, Зоран Заев патува на работна посета во Брисел.

Според најавите премиерот ќе има среди со високи претставници од Европската комисија и Европскиот парламент а најважна ќе биде средбата со претседателката на ЕК Урсула фонд дер Лајен.

Извесно е дека тема на средбите ќе биде пристапниот процес на Македонија во ЕУ.

По посетата на Брисел, Заев заедно со вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров ќе оди за Мадрид.

Европската агенда Заев ја завршува во цоседна Грција.

ПРЕТХОДНА ВЕСТНовата опција на Твитер спречува насилство и навреди
СЛЕДНА ВЕСТПретседателката на Грузија Саломе Зурабишвили во официјална посета на С Македонија