Централноамериканската држава Ел Салвадор ископа 0,00599179 биткоин, или околу 269 долари, користејќи енергија од вулканот.

Претседателот Наџиб Букеле, кој ја вети својата политичка иднина со национален експеримент со биткоини, објави на Твитер дека ова е „почеток на патувањето на земјата во рударење на биткоин со вулканска енергија“, пренесува CNBC.

 

 

Букеле објави атрактивен видео-тизер од 25 секунди, прикажувајќи голем камион со владина марка со многу опрема за рударење биткоин, техничари кои инсталираат и поврзуваат рудари ASIC, како и пејзаж на електрана со повеќе антени во густа шума што се граничи со вулкан.

Видеото, кое стана вирално со повеќе од 2,3 милиони прегледи, едноставно се вика „Први чекори…“.

Ако оваа централноамериканска земја навистина вади нови монети на овој начин, тоа ќе значи дека Букеле го исполни ветувањето дадено во јуни, кога рече дека и наредил на државната компанија за геотермална енергија ЛаГео да „направи план да понуди фабрика за рударење биткоин со многу евтино, 100% чисто, 100% обновливо и нулта емисија на енергија од нашите вулкани“.

ПРЕТХОДНА ВЕСТЕКОНОМИЈАТА СЕ ДВИЖИ ВО ДОБАР ПРАВЕЦ: До крајот на годината минималната плата да изнесува 18.000 денари
СЛЕДНА ВЕСТГастербајтерите да обрнат внимание при плаќање даноци во Србија