Понудата на Zoom Video Communications да го преземе давателот на софтвер за облак Five9 очигледно пропадна само неколку недели откако американското Министерство за правда изрази загриженост за националната безбедност поради договорот вреден 14,7 милијарди долари, додека на акционерите им беше советувано да гласаат против продажба.

Двете компании во четвртокот објавија дека одлучиле да го раскинат договорот по состанокот на акционерите организиран од Five9, за време на кој мнозинството инвеститори рекоа дека се против договорот.

„Имавме можност интензивно да соработуваме со нашите акционери од објавувањето на намерата за трансакцијата. Ние многу ги цениме нивните повратни информации и доверба во идните перспективи на Five9 и ги споделуваме нивните ставови за значајниот потенцијал за создавање вредност како самостојна компанија “, рече Роуан Тролоуп, извршен директор на Five9, според Фајненшл тајмс.

Одлуката за прекинување на преземањето е удар за Zoom, кој се надева дека ќе ја прошири својата понуда по огромниот успех на услугите за видео конференции за време на пандемијата. Договорот со Five9 ќе биде неговата најголема аквизиција досега, но тој беше поткопан од проблематичните цени на акциите и регулаторните проблеми.

Претходно овој месец, американското Министерство за правда сугерираше дека врските на Zoom со Кина треба дополнително да се истражат пред да може да се одобри секој договор.

Zoom зависи од голема база кинески развивачи, поради што американските власти веќе некое време се загрижени, плашејќи се дека тоа може да ја загрози безбедноста на видеокомуникациските услуги на компанијата.

Компанијата со седиште во Сан Хозе, Калифорнија постојано повторува дека ниту еден од податоците за нејзините клиенти не тече преку сервер со седиште во Кина, иако минатата година призна дека погрешно пренасочил некои повици преку Кина.

ПРЕТХОДНА ВЕСТПОМАЛКУ РАБОТА ВО ПЕТОК, ЗНАЧИ ЛИ И ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА АДМИНИСТРАТИВЦИТЕ: Како ќе им се пресметува платата?
СЛЕДНА ВЕСТУСЛУГИТЕ НА „ФЕЈСБУК“ ПРОРАБОТЕА ПО ШЕСТ ЧАСА, ОД КОМПАНИЈАТА ВЕЛАТ ДЕКА Е ТЕХНИЧКА ГРЕШКА