FILE PHOTO: Vials with a sticker reading, "COVID-19 / Coronavirus vaccine / Injection only" and a medical syringe are seen in front of a displayed Moderna logo in this illustration taken October 31, 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Компанијата „Модерна“ најави дека имунитетот кон коронавирусот, создаден од нејзината вакцина, треба да трае најмалку една година.

„Модерна“ во декември објави дека ќе спроведе тестови за да ја потврди активноста на вакцината против кој било вид на коронавирус.

Компанијата очекува да испорача меѓу 600 и 1 милијарда дози од својата вакцина во 2021 година и предвидува дека ќе заработи 11,7 милијарди долари годишно од продажба на вакцината, врз основа на договорот за набавка што го потпиша со владите, пренесува Гардијан.

ПРЕТХОДНА ВЕСТСе зголемува опфатот на компании кои ќе може да аплицираат за државна поддршка
СЛЕДНА ВЕСТФорд става клуч во Бразил