Првиот контингент на вакцината Фајзер пристигнува денес во Србија.

Првиот дел од контингентот вакцини Фајзер ќе биде доставен со авион до белградскиот аеродром, пред пладне.

Во контингентот има 4.800 вакцини, а според претходните најави, тие се наменети првенствено за корисници на домови за стари лица. Агенцијата за лекови и медиуми на Србија даде согласност за употреба и увоз на вакцината Фајзер.

Авионот, јавуваат медиумите, треба да слета во 10.30 часот.

ПРЕТХОДНА ВЕСТПочна пријавувањето за финансиска поддршка за центрите за странски јазици и за едукативните центри
СЛЕДНА ВЕСТБугарија ќе донира вакцини за Македонија