Околу 69.000 Биткоини исчезнаа од платформата за инвестиции во Јужна Африка, Африкрипт, заедно со двајца браќа кои ја поседуваа фирмата за крипто.Новата измама за Биткоини тежи 3,6 милијарди долари, а сетоа тоа се случува во време кога инвеститорите тешко се справуваат со нестабилноста на Биткоин.

Двајцата браќа, основачи на Африкрипт, компанијата за крипто инвестиции со седиште во Кејп Таун мистериозно исчезнаа.

Иако фактите допрва треба да бидат потврдени на суд, Блумберг известува дека ако се покаже дека станува збор за измама за излез, а не за хакерство, тоа би било најголемо во историјата. Имаше црвени знамиња за инвеститорите во двата случаи, со наводно корисници ветуваа дневни приноси до 10%.

Африкрипт е формирана во 2019 година од браќата Амер и Раис Каје и беше водена од нив. Тие на 13 април им доставиле порака на инвеститорите во кои се тврди дека платформата е хакирана, додека тие избегале со околу 54 милијарди ранти во вредност од БТК, или 3,6 милијарди американски долари во тоа време.

Како што е соопштено, браќата го пренеле здружениот Африкрипт од сметката на платформата во Јужна Африка. Тие ги здружиле овие средства користејќи Биткоин на блокчејн и интересно сето тоа започна во април 2021 година кога Биткоин (БТК) тргуваше во највиско ниво над 60.000 УСД.

Фирмата рече дека ќе запре со работењето додека започнува процес на „обид за враќање на украдени средства и компромитирани информации“.

Јужноафриканската адвокатска канцеларија „Ханеком Адвокат“, која го презеде случајот во име на погодените корисници, рече дека се предизвикале сомневања бидејќи пораката вклучува предупредување дека: „клиентите можат да го продолжат правниот пат, но бараме од клиентите да потврдат дека ова само ќе го одложи процесот на закрепнување “.

„Веднаш бевме сомнителни бидејќи објавата ги молеше инвеститорите да не преземаат правни активности“, изјавија адвокатите на Ханеком. Адвокатската фирма исто така тврдеше дека „вработените во Африкаприпт го изгубија пристапот до задните платформи седум дена пред наводното хакирање“.

Според адвокатите на Ханеком, браќата префрлиле 69.000 БТК од сметките на АфриКрипт и паричниците на клиентите, а потоа ги подложиле парите на „различни тамблери и миксери на темни мрежи, што резултирало во екстремна фрагментација“ за да се направи имотот не може да се открие.

Јужноафриканскиот висок суд на Гаутенг во Јужна Африка издаде привремена наредба за притвор на браќата Каје, и им беше даден рок до јули 19, 2021 година да одговорат на наредбата. Адвокатската канцеларија го пријавила случајот во елитната единица на националната полиција наречена „Јастребите“.

Според африканскиот мрежен крипто-информативен центар BitcoinKe, AfriCrypt привлекувал клиенти насочувајќи им на инвеститорите со висока нето вредност и повикувајќи ги да ги упатуваат своите пријатели, истовремено нудејќи поврати до 10% дневно.

Според претходните извештаи, ФНБ банка на Јужна Африка ги овозможи сите трансакции за крипто инвестициската платформа Африкрипт. Сепак, портпаролот на ФНБ, Надија Махарај, одби каква било врска со Африкрипт.

„ФНБ уште еднаш потврди дека нема банкарски односи со Африкрипт. Поради доверливост на клиентот, ФНБ не може да обезбеди никакви информации за специфични сметки во банка “, рече Махарај.

Органот за однесување на финансискиот сектор (FSCA), еден од најголемите финансиски регулатори во земјата, исто така изјави дека случајот сега е надвор од нејзината надлежност. Според извештаите, FSCA верува дека Африкрипт не обезбедува никакви финансиски добра или услуги.

Додека водеше независна истрага за трансферот на фондот, „Индипендент Интернет“ тврдеше дека и двајцата браќа Каје избегале во Велика Британија. Пред наводното хакирање беше извршен трансфер на сметка во Велика Британија.

ПРЕТХОДНА ВЕСТЕСМ на тендерот на Универзалниот снабдувач понуди пониска цена на струјата од лани
СЛЕДНА ВЕСТ„Панасоник“ ги продаде сите акции во „Тесла“ за 3,6 милијарди долари