Потпретседателот на хрватската Влада и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ денеска најави можно олеснување на епидемиолошките мерки од 1 јуни.

Тој рече дека вечерва и во недела се одржуваат два експериментални настани – работна вечера, односно свадба со 120 гости, и дека, доколку се утврди дека нема ширење на инфекцијата, ќе се размисли за олеснување на мерките за вакви настани.

ПРЕТХОДНА ВЕСТГрција излегува од шестмесечниот карантин
СЛЕДНА ВЕСТЗголемен бројот на оздравени од ковид-19, намален бројот на хоспитализирани