Home МАКЕДОНИЈА Ден за високи гости – државниот врв и странски дипломати на „Криволак” на вежбата „Одлучен удар 21“

Ден за високи гости – државниот врв и странски дипломати на „Криволак” на вежбата „Одлучен удар 21“

0
Ден за високи гости – државниот врв и странски дипломати на „Криволак” на вежбата „Одлучен удар 21“

На армискиот полигон „Криволак“ денеска ќе се одржат активности на Денот за високи гости на вежбата „Одлучен удар 21“ во рамки на кој ќе се презентираат офанзивни операции и активности на пешадиските и специјалните единици од армиите на Северна Македонија, САД, Грција и Бугарија, со поддршка од хеликоптери од воздухопловниот ВИНГ и воздухоплови Ф16 од вооружените сили на Грција.

На денот за високи гости ќе присуствуваат претседателот на Република Северна Македонија и врховен командант на Армијата, Стево Пендаровски, претседателот на Собранието, Tалат Џафери, претседателот на Владата, Зоран Заев, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, министрите Оливер Спасовски, Венко Филипче и Фатмир Бесими, министерката за одбрана на Црна Гора, Оливера Ињац, началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, амбасадорите на САД, Кејт Мери Брнз, на Грција, Русос Кондурас и на Албанија Фатос Река, претставници од собраниската комисија за одбрана и безбедност, високи воени и цивилни претставници на вооружените сили и министерствата за одбрана на САД, Бугарија, Грција и НАТО, командантот на SEEBRIG, генерал-мајор Аристидис Илиополос , командантот на бугарските специјални сили генерал-мајор Јавор Матеев како и одбранбени аташеи акредитирани во земјава.