Во последните 24 часа се направени 2.518 тестирање, а регистрирани се 19 нови случаи на КОВИД-19:

Тетово – 11, Скопје – 8.

Регистрирани се 4 оздравени пациенти од: Скопје – 2, Прилеп и Тетово – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 2.518 тестови преку: ИЈЗ-137, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-35, ЦЈЗ Прилеп-20, ЦЈЗ Тетово–22, ЦЈЗ Куманово–13, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 13, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–17, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-43, Авицена-136, Биотек-163, Систина-58, лабораторија Лаор-115, Синлаб-16, Ремедика-14, Плодност–20, Генеа–10, Никоб лаб-553, ВФВ Медикал-30, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.061.

Досега во земјата се направени вкупно 900.165 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.760, бројката на оздравени пациенти е 150.118, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 156.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68693, Активни 56

Куманово 8884, Активни 11

Прилеп 8328, Активни 5

Тетово 7274, Активни 34

Битола 6309, Активни 5

Велес 5474, Активни 2

Гостивар 5185, Активни 4

Кавадарци 5155, Активни 2

Охрид 5021, Активни 11

Штип 4960, Активни 0

Струмица 4123, Активни 6

Струга 2982, Активни 1

Кочани 2792, Активни 0

Кичево 2600, Активни 13

Гевгелија 2195, Активни 0

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1524, Активни 0

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1227, Активни 1

Радовиш 1161, Активни 0

Берово 1032, Активни 3

Делчево 973, Активни 0

Дебар 942, Активни 1

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 667, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 359, Активни 0

Пехчево 269, Активни 1

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0

ПРЕТХОДНА ВЕСТВакцинацијата на децата против Ковид-19 нема да биде задолжителна, вели Филипче
СЛЕДНА ВЕСТМакедонија и Грција утре ќе го потпишат договорот за интерконекторот за природен гас