ИНТЕРЕСНО

Париз беше прогласен за најскап град во светот, заедно со Сингапур и Хонг Конг, според едно истражување на трошоците за живот во светот спроведено од „Економист Интелиџенс Јунит“ (ЕИУ). Ваквиот податок воопшто не е изненадувачки со оглед на тоа што француската метропола со години е меѓу 10те најскапи градови во светот, тврди авторката Роксана Славчева. Сепак, фактот дека градот скокна за шест места за две години не е незначителен, додава таа. ЕИУ ги разгледува и ги споредува просечните трошоци за повеќе од 160 предмети – од храна, лична хигиена и облека, до домашна помош, превоз и режиски трошоци – во…
Користењето на еден гигабајт мобилен интернет во Индија чини само 23 евроценти, а во регионот најевтин е во Словенија. На листата од 230 земји, Македонија е рангирана на 78 место, со просек од 3,21 евра за еден гигабајт. Британскиот портал cable.co.uk ја истражува цената на еден гигабајт мобилен интернет во светот. Анализирајќи 6.313 пакети на мобилен интернет во 230 земји, се покажало дека најевтиниот е во Индија – 0,23 евра, додека во Зимбабве е најскапиот и чини 66,7 евра за еден гигабајт. Индија, чија млада популација има особено висока технолошка свест, нуди “жив” пазар на паметни телефони, со брза адаптација…
Работењто помалку би имало низа бенефиции за работниците и работодавачите, а светот треба да ја прифати четиридневната работна недела. Ова е порака која ја испратија двајца експерит на Davos 2019 година. Адам Грант, психолог од Виртон Школата во Пенсилванија, изјавил: “Мислам дека имаме некои добри експерименти кои покажуваат дека ако го намалите работното време, луѓето можат полесно да го фокусираат своето внимание, често работата ќе ја прават со повисок квалитет и креативност, и тие ќе бидат исто така по лојални на организациите кои се подготвени да им дадат флексибилност да се грижат за своите животи надвор од работата “. Економистот и…
Пивото и другите алкохолни пијалаци се подеднакво добри за здравјето како што е случајот со виното, покажуваат резултатите објавени во списанието “Journal of Epidemiology and Community Health”. Истражувањето спроведено врз 19 илјади возрасни лица покажало дека оние кои повремено уживаат во алкохолот, имаат помалку здравствени тегоби од оние кои воопшто не го консумираат. За виното веќе е одамна докажано дека е богато со антиоксиданси кои помагаат во борбата против штетните радикали во организмот и го штити срцето така што спречува создавање на крвни згрутчувања.  Истражувањето, меѓутоа, не покажало разлика помеѓу оние кои пијат вино и оние кои пиеле пиво или…
Иако тоа беше една од најпопуларните вести во последниве неколку недели, сепак, од компанијата Фереро сеуште немаат официјално изјавено зошто всушност е затворена фабриката каде се произведува Нутела. Сеуште ја знаеме информацијата деја работата е стопирана поради проблемот со квалитетот, но никој не знае да ја каже точната причина. Оваа фабрика која е затворена е одо огромно значење за компанијата, бидејќи се произведуваат 600,000 тегли во текот на еден ден. Се надеваме дека ќе успееме да ја најдеме главната причина поради која е затворена оваа фабрика. Особено на ова инсистираат брританците кои не им е јасно зошто фабриката е затворена…
Швеѓаните бараат кандидат за учество во експериментален уметнички проект , каде се гарантира плата од над 2 000 долари до крајот на животот, но под еден услов. За концептуалниот уметнички проект во Гетеборг се бара еден кандидат , кој не тереба ништо да работи. Во проетот , финансиран од Владата на Шведска , вработениот ќе треба секој работен ден да се појави на железничката станица, која сега се гради и да го пријави своето присуство. Потоа се вклучуваат бројни флуоресцентни светла преку платформата , што ќе биде знак дека бескорисен работник стигнал на работното место. Потоа лицето може да работи…
Основачот на Амазон, Џеф Безос е најбогат човек во светот според листата на милијардери на списанието Форбс за 2019-та година, објавен минатата недела. Со своето богатство од 131 милијарди долари, а тој е најбогатиот човек во современата историја.   Тоа сепак не значи дека е најбогатиот човек на сите времиња, пишува ББЦ. Оваа титула му припаѓа на Манса Муса, западноафриканскиот владетел од XIV век, кој бил толку богат што дарежливите донации ја уништуваат економијата на целата земја. Во 2012-та година американскиот сајт „Celebrity Net Worth“ го утврди богатството на 400 милијарди долари, но економските историчари се согласуваат дека е невозможно да се утврди точното богатство. Златен крал Манса Муса е роден во…
Глобалниот банкарски систем постигнува подобри резултати отколку во било кое друго време во последните десет години, и покрај нерамномерниот раст, покажува најновата анализа на ревизорско-консултантската компанија “Deloitte”. Но целите за профитабилност се пред голем предизвик, бидејќи системот се приспособува на дигиталната трансформација, потребата за подобро управување со податоци, интеграција и безбедност, се додава во анализата. Консолидацијата би можела да биде прашање на опстанок на многу банки, бидејќи тие се соочуваат со уникатен сет од предизвици како што се структурни недостатоци, ниски или негативни каматни стапки, се истакнува во “Deloitte Outlook” за банкарство и пазари на капитал во 2019 година. Бројни…
Фамилијата Кенеди важи за една од највлијателните семејства во светот. Иако ги следи некое проклетство по атенататот на Џон Ф. Кенеди ова семејство има оставено потомци кои можат да бидат рамо до рамо со нивните претходници. Не би навлегувале во масонски муабети, и во светски заговори, но едно е сигурно дека Кенеди се едни од највлијателните семејства во светот. Ви ги претставуваме наследниците на ова династија.
Околу половина од најбогатото население во светот, и покрај многубројните недвижности, постојано живеалиште има регистрирано во десет града низ светот. Според најновите податоци, најмногу богаташи, чие богатство изнесува најмалку 42 милиона долари, живеат во Лондон, Токио и Сингапур, додека Њујорк е единствениот американски град кој се најде меѓу првите. Сепак, најголемата концентрација на ултрабогати луѓе сè уште е во главните градови. Причината за тоа е погодностите што ги нудат тие градови, како што се бизнис-можностите, животните навики и потреби, добро развиениот здравствен и превозен систем. Колку сите тие фактори се важни за светската елита, покажа Лондон, кој, според истражувањето, ги…