ИНТЕРЕСНО

Стотици илјади туристи останаа заглавени во странски држави, или со откажани аранжмани, по банкротот на најстарата патничка агенција во светот Томас Кук. Нивните хотели и летови останаа не платени, откако компанијата не успеа да го обезбеди потребниот заем од над 250 милиони долари. Директорот на Томас Кук вели дека жали за целата ситуација и најави соработка со британските власти во превозот на туристите до нивните домови. -Најпрво сакам да се извинам на моите 21 илјада колеги, кои знам дека се со скршено срце. Сите вие се боревте многу храбро за успехот на  Томас Кук. Второ би сакал да се извинам…
До крајот на оваа година би требало да биде затворена „финансиската конструкција“ на пругата Далас - Хјустон која ќе биде првата вистинска супербрза железница во САД. Според пресметките, возовите растојанието од околу 400 километри на новата пруга би го преминувале за околу 90 минути. Станува збор за проект вреден дури 20 милијарди долари кој е целосно финансиран од приватни инвеститори. Директорот Холи Рид за "Railway Gazette" изјави дека успеале да соберат „екипа од соништата“, односно меѓународен конзорциум на инвеститори кои ќе им овозможат на Американците конечно да се возат со супербрзи возови. САД, иако имаат богата историја на железница и…
Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се одлучуваат за Европа, објави порталот Jing Travel. Според овој портал, во 2018 година САД ги посетиле шест проценти помалку туристи од Кина, што е прв пад на посетите од таа земја во последните 15 години.   Една од причините се тензиите предизвикани од трговската војна меѓу двете држави и царината на кинеските производи кои ги воведе администрација на претседателот Доналд Трамп. Меѓутоа, според Jing Travel, други причини се слабеењето на кинескиот јуан во однос на американскиот…
Рекордот за досегашна трансакција е забележан во 2017 година и изнесувал 872 милиони долари. Пред неколку дена беше извршена биткоин трансакција вредна над 1 милијарда американски долари. Ова е видливо од повеќе извори кои ги следат сите трансфери со биткоини. Сепак, кој го направил трансферот не е познато затоа што технологијата која стои зад крипто валутите, „блокчејн“,подразбира анонимност. Во овој случај, 94.504 биткоини беа префрлени од неколку таканаречени „дигитални паричници“ на други. Во моментов тоа е 1 милијарда долари. Се гледа дека паричникот на примачот примил вкупно 30 трансакции, од кои 29, сепак, претставуваат само дел. Според „аналитичарите на токени“,…
Познатиот келнер, но и комичар Тим Дан од Њујорк откри 5 пијалоци кои тој никогаш не би ги порачал во кафуле. Мохито Според него, ќе добиете лоши и неквалитетни состојки како сушено нане и трула лимета. Наместо тоа, тој препорачува да порачате Бакарди и газиран сок. Точено пиво Тој открива дека овој пијалок е полн со бактерии од бурињата кои речиси и никогаш не се чистат. Вели дека доколку сакате да проверите дали тие ги чистат бурињата, треба да го проверите тоалетот на кафулето. Коктел со млеко Популарен пијалок во американските барови и е White Russian за кој се вели…
Падот на акциите на азиските берзи ја крена денес цената на златото на шестгодишен максимум, бидејќи успаничените инвеститори бараа сигурно засолниште за своите средства. Цената на златото рано утрово достигна ниво од 1.550 долари, што е највисоко ниво од април 2013 година и 20 процентен раст само во оваа година, објави Russia Today. Таквиот пораст на златото е резултат на заострување на трговскиот конфликт помеѓу Вашингтон и Пекинг во текот на изминатиот викенд, што предизвика пораст на акциите, обврзниците и цените на стоките. ”Поради сигнали за економски превирања, видовме промена на инвеститорите кон безбедни средства како злато”, изјави Мадхави Мехта,…
Тегла домашен ајвар годинава ќе чини барем десет денари повеќе од лани. Ова го покажуваат пресметките на денар.мк според актуелните цени на пиперката. Земјоделците велат дека не очекуваат поевтинување во екот на сезоната која почнува од септември. Откупната цена достигна 29 денари Откупната цена на пиперките во моментот изнесува 29 денари. За ова информираше премиерот Зоран Заев кој на својот Facebook профил напиша дека ова значи повеќе пари за земјоделците и повеќе пари за сите. „За 93% е зголемена откупната цена на пиперката, од 15 денари во јули 2015-та година на 29 денари за килограм оваа година. Земјоделците и производството…

Грчките кампови преполни

Понеделник, 19 Август 2019 11:16
Оние што сакаат да ги поминат годишните одмори во Грција кампувајќи се многу, а туристите прават резервации барем една година порано. Владата ветува дека ќе ги зголеми местата следната година за да ги задоволи сите љубители на кампот. Решението може да се постигне само со брза интервенција на Владата и Министерството за туризам. Постојат и Грци и странци кои се подготвени да инвестираат. Според статистичките податоци, има прекрасни места за кампување, но земјата е во сопственост на општините и тешко е да се дојде до договор. Хотелиерите нудат намалување на данок и споделување на трошоците и придобивките меѓу сопствениците и…
Банка во Данска за прв пат во светот понуди негативна каматна стапка на хипотекарни кредити, давајќи заеми на сопственици на недвижнини со каматна стапка од – 0,5% годишно. Негативните каматни стапки практично значат дека банката ќе им плаќа на клиентите за да ги користат нивните средства, па така тие на крајот ќе платат назад помалку отколку што позајмиле. Се работи за Јиске Банк, третата најголема банка во Данска која понуди негативни каматни стапки на кредити на десет години, додека банката Нордеа планира да понуди 20-годишен хипотекарен кредит со 0% каматна стапка. Со негативната каматна стапка, клиентите на Јиске Банк ќе…
Споредено со периодот 2019 – 2025 година, производството на електрични возила во Европа ќе се зголеми за 6 пати, односно 4 милиони парчиња или максимум 20%. Сите големи европски производители – Vоlkѕwаgеn, ВМW и Dаіmlеr, РЅА и Rеnаult-Nіѕѕаn-Міtѕubіѕhі се повеќе се залагаат на електричните модели, покажува анализата која ти посочува компаниите како Fіаt Сhrуѕlеr, Fоrd и Теѕlа исто во играта. Според Лусиен Мате, аналитичар во Т & Е, европските стандарди за емисија на јаглерод диоксид носат помоќни и ефективни придобивки.