ИНТЕРЕСНО

Градежната компанија „Адора Инженеринг“ во сопственост на Ванчо Чифлиганец кон крајот на минатата недела купи над 15.000 акции во Комерцијална банка за износ од 1,4 милиони евра, со што сега поседува 10,76 отсто од гласачките права. Компанијата ги откупи овие 15.191 акции на пазарна берзанска цена од 5.650 денари за акција, стои во соопштението на Комерцијална банка, доставено до Македонска берза. „Адора“ е најголем поединечен акционер во оваа банка и, според Централниот депозитар за хартии од вредност, претставува единствен субјект што поседува над 5 проценти од акциите во друштвото.
Најголемото парче од питата на заработка се повеќе се дели на се помалку и помалку компании, пишува Visualcapitalist. На пример, во САД, околу 50% од целиот остварен профит оди само кај 30 компании – назад во 1975 година, потребни беа 109 компании да го постигнат истиот подвиг: Оваа динамика, исто така, се манифестира на глобално ниво – и можеби е мало изненадување што најпрофитабилните компании во светот генерираат вртоглави приходи, што ќе го “збунат” секој сметководител. Која компанија остварува најмногу профит дневно? Денешниот инфографик доаѓа од HowMuch.net, и ги користи податоците од Fortune за да илустрира колкав профит врвните глобални…
Глобалните резерви на електрична енергија добиена од обновливи извори се зголемуваат побрзо од очекуваното и би можеле да пораснат за 50% во наредните пет години. Меѓународната енергетска агенција (ИЕА) објави дека соларните, ветерните и хидроенергетските проекти се реализираат со најбрза стапка во последните четири години. Во својот последен извештај, таа предвидува дека до 2024 година светскиот соларен капацитет ќе порасне за 600 гигавати, речиси двојно повеќе од севкупниот електричен капацитет на Јапонија. Севкупно, обновливата електрична енергија се очекува да порасне за 1.200 гигавати во следните пет години, што е рамно на електричниот капацитет на САД. „Ова е клучно време за…
Кина ги престигна Соединетите Американски Држави по бројот на милионери, покажува истражување на банката Credit Suisse. Годишното истражување за глобалното богатство на швајцарската банка покажа дека од средината на оваа година 100 милиони Кинези биле во 10 отсто од најбогатите луѓе во светот, додека во САД биле 99 милиони. „И покрај трговските тензии меѓу САД и Кина во текот на претходните 12 месеци, двете земји создале богатство“, се наведува во извештајот. Бројот на милионери на глобално ниво пораснал за 1,1 милион. Тие заедно поседуваат речиси половина од светското богатство. Само во САД бројот на милионери пораснал за 674 илјади во текот…
Литванија успеа да направи пресврт, и од слаба да изгради силна и стабилна економија, што придонесе за подобар живот за сите свои граѓани. Во 2004 година таа стана членка на Европската Унија и потписник на Шенгенскиот договор, и со тоа започна нејзиниот економски развој. Во тоа успеа благодарение на неколку клучни реформи, но секако тоа не беше лесно. Пред пристапувањето на Литванија во ЕУ, особено во првата деценија на спроведување на законот за конкуренција во земјата, политиката на конкурентност се фокусираше на контрола на цените и цените утврдени од доминантните компании. „Првата декада од 90-тите беше обележана со висока инфлација,…
Контроверзната криптовалута Тетер го замени Биткоинот како најчесто користени сајбер пари. Иако биткоинот и понатаму има највисока пазарна капитализација од сите криптовалути досега, според податоците на веб страницата CoinMarketCap, дневниот обем на Тетерот постојано е поголем од биткоинот веќе неколку недели. Податоците од саботата покажуваат дека во криптоменувачниците ширум светот се разменети 19 милијарди долари од Тетерот,  во однос на 15 милијарди долари вредни Биткоини. Според некои експерти, Тетерот станал најважна валута во светот на криптовалути. Овие дигиталнни пари се таканаречени „Stablecoin“ - криптовалута која е поврзана со фиксна цена со конвенционална валута. Таа според тоа би требало, како и што…
Со новите мерки донесени од Европската комисија за еко-дизајн на електрични уреди, кои ќе стапат во сила во 2021 година, е предвидено компаниите за бела техника да ги направат производите потрајни и да треба да обезбедат резервни делови за машините до 10 години. За првпат, тие вклучуваат барања за поправка и рециклибилност на уредите, придонесувајќи за целите на кружната економија преку подобрување на животниот век, одржување , повторна употреба, модернизација, рециклирање и третман на отпад од апарати.
Во северна Европа рано стигна зимата. Минатата недела во скандинавските земји падна снег. Мештани во Шведска велат дека е невообичаено толку рано да падне снег.Ваква појава не забележале две децении. Претходно, снегот паѓал во почетокот на ноември. Падна првиот снег и во Австрија и Италија – Алпите се белеатОбилни врнежи снег беа забележани пред неколку недели и на австриските Алпи. Австриските медиуми објавија дека првиот снег за оваа сезона паднал на глечерот Стубај во покраината Тирол.Во текот на викендот врнежите се засилија и бројни скијачки области се најдоа под снежна покривка.Снегот е вообичаена појава на крајот на летото на највисоките…
Саудиска Арабија го обнови капацитетот за производство на нафта на 11,3 милиони барели дневно по нападот на 14 септември врз нафтените објекти, изјавија за Reuters тројца извори за активностите на нафтениот гигант Saudi Aramco. Извори во британската агенција додадоа дека производството на сурова нафта на најголемото нафтено поле Кураис сега изнесува 1,3 милиони барели дневно, а на полето Абкаик моментално се црпи околу 4,9 милиони барели на ден.
Во Пекинг на крајот од месецов се отвара најголемиот аеродром во светот. Новиот спој на меѓународниот аеродром во Пекинг Дазинг, кој чини 80 милијарди јуани (11,3 милијарди долари), ќе има спектакуларен терминал во форма на морска ѕвезда  и ќе биде најголем во светот бидејќи опфаќа површина од 700.000 квадратни метри, Раша тут.