Биткоинот полека, но сигурно се враќа на голема врата

Четврток, 09 Мај 2019 13:03 Напишано од  Објавено во ИНТЕРЕСНО

Денес, цената на биткоинот се зголеми на над 6.000 долари, достигнувајќи највисоко ниво во однос на доларот за речиси шест месеци.

Вредноста на криптовалутата бележи значителни флуктуации, откако достигна рекордни над 19.000 долари во декември 2017 година, пред да падне до скоро 3.100 долари во декември 2018 година. Оттогаш цената на биткоинот полека се опоравува.

Денес криптовалутата поскапе до 6.076,65 долари, што е највисоко ниво од 15 ноември, кога достигна 6.295,95 долари, според податоци на „CoinDesk“ која следи цената на критповалутата на различни берзи. Биткоинот се зголеми за повеќе од 60% од почетокот на годината.

Цената беше поддржана од зголемениот интерес за тргување со огорченост од страна на инвестициските институции.

„Fidelity Investments“ ќе им овозможи на своите купувачи да купуваат и продаваат криптовалути, информира „Bloomberg“ претходно оваа недела. Другите платформи, како „Robinhood“, веќе нудат дигитални валути.

Сепак, пазарот на криптовалути има свои проблеми. Во вторникот хакери украле 7.000 биткоини во вредност над 40 милиони долари од „Binance“, која е една од најголемите берзи за криптовалути во светот.

Биткоинот, исто така, се уште предизвикува сериозни дебати за неговата иднина. Претходно оваа недела, економистот Нуриел Рубини ги нарече криптовалутите „мајка и татко на сите балони“.

За време на конференцијата Рубини дебатираше со хеџфонд менаџерот Мајкл Новограц, кој е обожавател на биткоинот и беше на различно мислење, пишува „CNBC“.

„Реалноста е дека се случуваат исклучително многу работи. Во некои односи, тоа беше малку чудо“, рече Новограц. „Дебатата заврши, биткоинот победи. Сега криптовалутата се смета од страна на луѓе во целиот свет за легитимна предност за чување на вредност“.