ИНТЕРЕСНО

Амазон ќе доставува пратки со дрон

Понеделник, 07 Септември 2020 08:03
Федералната агенција за воздухопловство на САД (ФАА) го одобри управувањето на „Amazon” со флотата за испорака на беспилотни летала „Prime Air”, објави „ITIF“.
Aкциите со канабис предизвикаа вистинска мешаница на финансиските пазари во 2017/2018 година, но сега берзата би можела да добие ново опојно средство. Се работи за „волшебни" лековити печурки на канадскатата компанија IPO  Шампињон-Брендс кои може да ги доведат инвеститорите во нов бизнис предизвик.
„Фејсбук“ и сопственикот на „Snapchat“ разговараа за купување на „Dubsmash“, објави весникот “Information” во средата, ставајќи го во центарот на вниманието на апликациите за поп-видео во време кога „Мајкрософт“ сака да го купи ривалот „ТикТок“. Dubsmash не беше веднаш достапен за да даде изјава, но Фејсбук соопшти дека нема да ги коментира шпекулациите на пазарот. Веста за Dubsmash доаѓа неколку дена откако претседателот Доналд Трамп се закани дека ќе го забрани кинескиот „ТикТок“ и ќе забрани трансакции со ByteDance, доколку не постигне договор со „Мајкрософт“ за 45 дена. Трамп му даде на „Мајкрософт“ до 15 септември да склучи договор за…
Пред точно еден век, во 1920 година во близина на Пекмез пазар, на Широк Сокак била основана Битолската банка. Функционирајќи како акционерско друштво, акциите од банката ги поседувале побогатите битолчани кои се занимале воглавно со трговија. Банката успешно тргувала на маркетите низ Европа и 10тина години во оваа банка се тргувало со акции исто како на Wall Street. Падот на маркетот во Америка во 1929 година се почувствувал во целиот свет, а негативниот ефект се одразил и на Битолската банка. Се случил целосен пад на акциите, сопствениците изгубиле многу пари, банката западнала во долгови по што започнала ликвидација од страна…
Новиот коронавирус напаѓа бројни органи кај човекот, а Здружението за нефрологија на САД предупредува дека кај половина од пациентите со тешка клиничка слика на болеста, кои поради КОВИД-19 биле згрижени на интензивна нега, доаѓа и до откажување на бубрезите поради што на голем процент им е потребна дијализа. Поради ова, стручњаците сметаат дека лекувањето на овие последици ќе трае уште долго по завршувањето на пандемијата со коронавирусот. Според здравствените податоци на САД, околу 46 проценти од пациентите кои се примени во болница поради КОВИД-19, имале некаков проблем со бубрезите, а 17 проценти морале да прават дијализа. Она кое посебно го…
ТикТок за кратко време стана најпозната социјална мрежа на светот и има корисници исто колку и Инстаграм и другите познати мрежи, но тој е и вистински показател за тоа дека судбината за секунда може да се насочи против вас - денес ТикТок е на тронот, но веќе за неколку месеци може да биде заборавен, бидејќи американскиот претседател Доналд Трамп поради безбедносните податоци на корисниците одлучи да го забрани ТикТок на територија на Америка. Оваа територија е главниот пазар и мрежата така би изгубила околу 80 милиони корисници! Сепак, по новите шпекулации постои надеж за ТикТок и неговата судбина ќе биде…
Компанијата „Новавакс“ соопшти дека нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 произведувала антитела против новиот коронавирус и е безбедна, според првичните податоци од малото клиничко испитување во рана фаза. Компанијата за биотехнологија со седиште во Мериленд соопшти дека нивната вакцина, NVKS-CoV2373, произвела повисоки нивоа на антитела кај здрави доброволци од оние што се пронајдени кај пациенти кои прележале Ковид-19, пренесува „Ројтерс“. Додавањето на супстанција наменета за зајакнување на имунолошкиот одговор на организмот го зголеми ефектот на вакцината, велат од компанијата. Директорот на истражувањето, Грегори Глен, изјави за „Ројтерс“ дека компанијата наскоро ќе започне многу поголеми клинички испитувања во доцна фаза и потенцијално…
Во близина на крајбрежјето на Бејрут, ненаселениот дел од градот, одекнала силна експлизија вчера. Според непотврдени информации, набрзо потоа се слушнала и друга експлозија. Првиот човек на службата за безбедност на Либан, генералот Абас Ибрахим на местото на експлозијата демантирал дека станува збор за детонација од пиротехника и изјавил дека станува збор за други експлозивни средства кои биле складирани долго време. „Тоа што се случи не е експлозија од пиротехника, туку некои други експлозивни средства кои биле складирани долг временски период“, рекол Ибрахим. Либанската телевизија „ЛБЦ интернешнл“ подоцна објавила дека експлодирале 2.700 тони калиум нитрат. „За време на заварување на…
Цената на фјучерсите на американското злато достигна 2.014 долари за унца, пренесува Ројтерс. Растот уследи откако лидерот на демократите во американскиот Сенат, Чак Шумер изјави дека преговорите меѓу демократите и Белата куќа за новиот пакет помош конечно се движат во вистинската насока. Со оглед на дејствијата на централните банки ширум светот, особено Федералните резерви, златото може да достигне цена од 5 илјади долари за унца од три во наредните меѓу три и пет години, изјави пред неколку денови извршниот директор на Фондот „Квадрига Игнео“ Диего Парила, објави Зеро Хеџ.
Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грчката гранична служба од граничните премини „Дојрани“ и „Ники“, а во врска со новите протоколи на грчката влада за рестрикитивни мерки  за ковид-19, доставено е известување дека грчките гранични премини  ,,Дојрани“ и ,, Ники“ ќе бидат целосно затворени за сообраќај  до 15.08.2020 (сабота). Сите патнички и товарни моторни возила што планираат да остварат влез и излез од и во Грција до наведениот период, тоа ќе може да го остварат на грчкиот граничен премин ,,Евзони“.