Горивата од денес ги плаќаме по овие цени

По последната одлука на РКЕ поскапеа горивата. Скок забележа цената на бензините но и на дизелот ама и на екстра лесното масло за домаќинство. Цената на...

Поскапе комуналната такса: Место по 149 денари, за улично осветлување одат по 168 денари

Износот на комуналната такса е променет според одлуката донесена од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, согласно која се променија и останати тарифи...

Секој вторник Санкт Петербург – Скопје, нова авиолинија на „Нордвинд Ерлајнс“

Со летот што треба да пристигне денеска во 13:35 часот на Меѓународниот аеродром Скопје, руската авиокомпанија „Нордвинд Ерлајнс” ја стартува новата авиолинија Санкт Петербург...

Спасовски се избори со короната и се врати на работа

По речиси едномесечна пауза поради борба со ковид-19, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се врати на работа.   -Денеска сум на работното место, со...

Завршен збор за „Таргет и Тврдина“: Главното прашање не е како е откриено незаконското...

Денеска во Кривичниот суд обвинителите Ленче Ристоска и Трајче Пеливанов ги даваат завршните зборови за случајот „Таргет и Тврдина“, односно за масовното незаконско прислушување...

100 отсто повисока дневница за работниците во трговските центри кои ќе работат и во...

Во новиот Закон за работни односи, предвидено е трговските центри да работат со скратено време од 10-18 часот.Воедно рабниците кои тој ден ќе работат...

ССК испорача 15 мерки за опстанок на работните места и претпријатијата

Континуитет на поддршката која ќе овозможи да се зачуваат работните места и да опстанат претпријатијата, бара Сојузот на стопански комори на Македонија. Ова барање...

Вакцинацијата на децата против Ковид-19 нема да биде задолжителна, вели Филипче

Некои земји го воведуваат вакцинирањето на децата против Ковид-19 како задолжително односно тие нема да ги примаат децата на училиште доколку не се вакцинирани.Кај...

Еволуција на бензинските станици од продажба на гориво, до целосно опремени маркети и кафе-барови

Бензинските станици низ светот својот бум го имаат околу 50-тите и 60-тите години на минатиот век, кога се и најбројни, по што следи постојано...

Алармантен скок на цената на струјата, ако не се најдат пари зимава можни се...

Цената на струјата на светските берзи расте и ќе продлжи да расте, вели експертот по енергетика Константин Димитрво. Според него побарувачката на струја во...

НАЈНОВИ

Недостигот на работници во Британија сериозен проблем

Недостигот на работна сила, зголемените цени на природниот гас и глобалните ограничувања во синџирот на снабдување навестуваат тешка зима за Обединетото Кралство. Растечката потрошувачка...

„Амазон“ се соочува со антимонополска истрага

Членови на Конгресот на САД, ги обвинија директорите на „Амазон“ дека ја довеле во заблуда, или лажеле државната антимонополска комисија за своите деловни дејности,...

Силен земјотрес во Медитеранот, во близина на островот Крит

Силен земјотрес утрово во 7:32 часот, го стресе јужниот дел на Грција. Земјотресот бил со интензитет од 5,9 степени според Рихтер, и се случил...

Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија – од првото АЛО до најновите...

Кога на 14 октомври 1996 година, во Македонија беше воведена 2G технологијата и првата мобилна мрежа во земјата, таа имаше капацитет да опслужи 25.000...