Од следната летна туристичка сезона граѓаните ќе користат поевтин роаминг со Грција, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски е избран за претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница (Energy Community Regulatory Board – ECRB), на редовниот состанок што се одржува во Атина.

Рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Бугарија дека изградбата на гасоводот „Турски тек“ доцни поради неа.

Еден од најголемите авиопревозници во САД, „Јунајтед ерлјанс“ соопшти дека планира да купи 50 нови Ербас-А321 авиони заради замена за остарениот авионски парк на моделите Боинг 757-200.

Корејскиот автомобилски концерн „Хјундаи“ во следните пет години планира да инвестира околу 52 милијарди долари за развој на електричните автомобили, се вели во денешното соопштение за јавноста на компанијата.

Идејата за изградба на трамвај во Скопје, повеќе не е актуелна, бидејќи Владата вчера реши дека ќе поддржи воведувањето на брз автобуски систем (БРТ) во Скопје.

Без најава се зголемени сметките за вода со додавање на нова давачка, надомест за одржување на јавното градско зеленило. Висината на новата давачка е речиси 20 отсто од износот за снабдување со вода и одведување урбани отпадни води.

Железници на РСМ – Транспорт и Турските железници разговараат за можноста за пуштање во функција на туристички воз Истанбул – Солун – Скопје, јавува Мета.

Хонг Конг е најпопуларен град за меѓународни посетители ширум светот во 2019 година, и покрај континуираните политички немири што доведоа до нагло опаѓање на туристите, објави „Bloomberg“. Извештајот покажува дека азиските градови доминираат на рангирањето со учество од повеќе од 40 градови. Па така Бангкок го зазема второто место, по што ќе следат Макао и Сингапур.

Полициите од околу триесет држави во координирана акција фатиле 228 лица и идентификувале илјадници заговорници како дел од масовна операција против перење пари.

Честото менување на законската регулатива и ефектите од промените особено во даночните закони врз стопанството, најавата за нова глобална економска криза во 2020г, како и актуелната состојба во сметководствената дејност, беа во фокус на прес конференцијата на Комората на сметководители во Сојузот на стопански комори на Македонија. 

Страница 6 од 100