Четврток, 13 Февруари 2020 11:05

Коронавирусот потврден кај Македонец

Министерството за надворешни работи информира дека согласно најновите информации добиени од јапонските надлежни органи, кај еден од тројцата македонските државјани кои се наоѓаат на бродот “Diamond Princess” во Јокохама, Јапонија е потврдено присуство на коронавирусот.

А1 Македонија како компанија која постојано работи на подобрување на дигиталното корисничко искуство континуирано воведува нови функционалности на мобилната апликација Мојот А1, достапна на Google Play и на App Store. 

Националниот совет за безбедност и здравје при работа со поддршка од Министерството за труд и социјална политика, и оваа година организира Избор за доделување на Национална награда на компанија со најдобра пракса за безбедност и здравје при работа. Крајниот рок за пријавување на компаниите е 15 март 2020 година.

Најголемиот саем за мобилни телефони во светот, Мобајл ворлд конгрес (Mobile World Congress) е откажан поради коронавирусот. Извршниот директор на организаторот Џон Хофман изјави дека ширењето на епидемијата го оневозможува одржувањето на настанот, кој беше на програмата од 24 до 27 февруари во Барселона.

Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година.

Среда, 12 Февруари 2020 14:24

Попова Шапка ќе се продава?

АД ЕСМ има стратегија да се насочи кон производството на електрична енергија и токму затоа Управниот одбор и препорача на Владата да ги разгледа можностите за оттуѓување, односно продавање на комплексот Попова Шапка или формирање јавно претпријатие во кое влогот на компанијата и влогот на странскиот партнер ќе значи нова инвестиција на Попова Шапка и враќање на скијачкиот спорт во овој наш реномиран спортски центар.

Над 40 илјади странски туристи ја посетиле земјава во последниот месец од минатата година. Најпривлечни биле Скопје каде од вкупниот број 40.627 престојувале 19.290, и езерските места каде престојувале 11.969 странски туристи. Најбројни меѓу странските туристи биле од Бугарија 7483, Грција 5651, Србија 4368, Турција 3154 и Косово 2237.

Регулаторните институции во земјава не се ефикасни, ниту доволно транспарентни, најчесто служат за политички раскусурувања и згрижување партиски кадри, а не ретко „меко преговараат“ и со бизнисите поради што носат решенија штетни за општеството. Потрошувачите, во меѓувреме, се тотално немоќни, без скоро никаква поддршка, зашто во оваа сфера се уште не постои издржан закон.

Страница 6 од 184