Скопскиот градоначалник Петре Шилегов негира дека градските советници тајно ја покачиле цената на водата. Тој вели дека структурата на цената на сметката за водата е иста, само што сега граѓаните првпат може да видат дека на сметката се плаќа и одржување на градското зеленило. 

Четврток, 05 Декември 2019 14:58

Хуавеи со втора тужба против САД

Кинеската телекомуникациска компанија Хуавеи покрена тужба во американски федерален суд против забраната на администрацијата на Трамп за купување опрема од оваа компанија.

Во првите десет месеци од годинава од земјава се извезени стоки во вкупна вредност од 329,42 милијарди денари или 5,356 милијарди евра што е за 10,8 отсто повеќе во однос на истиот период од минатата година.

Од следната летна туристичка сезона граѓаните ќе користат поевтин роаминг со Грција, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски е избран за претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница (Energy Community Regulatory Board – ECRB), на редовниот состанок што се одржува во Атина.

Рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Бугарија дека изградбата на гасоводот „Турски тек“ доцни поради неа.

Еден од најголемите авиопревозници во САД, „Јунајтед ерлјанс“ соопшти дека планира да купи 50 нови Ербас-А321 авиони заради замена за остарениот авионски парк на моделите Боинг 757-200.

Корејскиот автомобилски концерн „Хјундаи“ во следните пет години планира да инвестира околу 52 милијарди долари за развој на електричните автомобили, се вели во денешното соопштение за јавноста на компанијата.

Идејата за изградба на трамвај во Скопје, повеќе не е актуелна, бидејќи Владата вчера реши дека ќе поддржи воведувањето на брз автобуски систем (БРТ) во Скопје.

Без најава се зголемени сметките за вода со додавање на нова давачка, надомест за одржување на јавното градско зеленило. Висината на новата давачка е речиси 20 отсто од износот за снабдување со вода и одведување урбани отпадни води.

Железници на РСМ – Транспорт и Турските железници разговараат за можноста за пуштање во функција на туристички воз Истанбул – Солун – Скопје, јавува Мета.

Страница 1 од 95