Јасмина Сидеровски: Секој треба во себе да ја пронајде страста за борба

Среда, 24 Октомври 2018 06:37 Напишано од  Објавено во НИЗ ПРИЗМА НА БИЗНИСОТ

Jасмина Сидеровски е родена во Скопје, а нејзиното семејството се сели во Њукасл, Австралија, кога е таа на возраст од само девет месеци, каде го стекнува своето образование, а својата кариера ја започнува во Сиднеј. Во 2012 година ја основа фондацијата "Јакнење на твојата душа" која стана препознатлив бренд. Во ноември 2016 година ја објави својата прва книга - "Јакнење на твојата душа - наследство на нејзиниот ум", која брзо стана препознатлива, здобивајќи читатели и приврзаници од целиот свет, охрабрувајќи многумина кон подлабока мисла и обединување. Таа е претседател за Океанија на Глобалните Амбасадори на добра волја (ГАА) и дел од одборот на тимот за глобална комуникација. 

Нејзината прва книга "Јакнење на твојата душа - наследство од нејзиниот ум", беше добитник на наградата за филозофија на Меѓународната издавачка куќа "Златен медал". ТМН Магазин од САД и ја додели наградата "Најдобра книга на годината" и ја прогласи за амбасадор на Меѓународниот ден на жената за TМН. Набргу потоа, следеше наградата на „Директори" за нејзината текстови за човекови права "Божиќна желба" од Парамаунт, Нешвил - САД.

Во интервју за Економист.мк, разговараме за нејзините најнови достигнувања и  планови за иднината.

Што Ве поттикна да станете автор и да ја основате фондација "Јакнење на твојата душа" која стана препознатлив бренд?

ddc725eb-81de-4c5d-ad86-f32782fc23ae-original.png
Сидеровски: 
Роденa сум во Скопје, Македонија и моето семејство мигрираше во Австралија кога бев бебе. Растев во мултикултурно општество на континент кој во моментот брои нешто помалку од 25 милиони жители.  Бев сведок на борбите со кои се соочуваа мигрантите во текот на 70тите, 80тите години и крајот на минатиот век.

Со живот помеѓу две култури се посветив на тоа да ги разберам и да се поврзам со луѓе кои го негуваат свој идентитет,  а поттикнување на личниот развој стана мотивација која ќе ја оставам во наследство.

Почувствував потреба за поддршка на лицата кои се соочуваат со отфрленост, страв и недостаток на разбирање. Така „Јакнење на твојата душа“ стана патека за многу луѓе кои сакаат да научат за интеграција, јазик, обичаи и култура на еден континент кој е толку далеку од остатокот од светот.

Јас сум жена и мајка на два сина, тинејџери што е голема обврска подеднакво колку и онаа да си глобално препознаена по својата душа која инспирира мудри мисли преку своите оригинални цитати и изреки.  Се залагам за јакнење на љубовта и почитта, правата и зајакнување на улогата на жените и децата, за борба против интернет заплашување, против војна и сиромаштија. 

Бестселери и достигнувања, на што најмногу се гордеете во 2018?

Сидеровски:Откако мојата прва книга постигна  успех минатата година, вклучена во групата на "Автори на бестселери" во австралиската антологија, каде што сите средства од продажба беа донирани на „Институтот за истражување на рак“ за истражувачки медицински цели. По издавањето на "Основна австралиска романтична антологија" заедно со најчитаните автори од Австралија, следеа уште две книги на чии успеси сум исклучително горда.

Фондација "Јакнење на твојата душа", издава и печатен месечен магазин со инспиративни статии во чија креација учествуваискусен тим од 25 исклучителни соработници од целиот свет и кој има публика од 120.000 читатели на социјалните на своето електронско издание.

Неодамна, бев гостин на шоуто на Марша Каспер Кук во Чикаго, САД со професорот ко-домаќин на Универзитеот во Вашингтон  и автор на "Њујорк тајмс", Џек Ремик.

Со нетрпение го очекувам настанот во 2019 година на Австралиската асоцијација на писатели на романи во Сиднеј каде сум поканета за говорник на теми поврзани со зајакнување на жените и зајакнување на нашата хумана мисија. Месечниот еЈс Магазин е покровител и на Фондација за Мултиплекс Склероза во 2018 година, а на мое задоволство ја имав честа да бидат поканета како автор на манифестација во Бризбејн која посветено работи на собирање средства за потребите на децата.

Кои се Вашите планови на долг рок?

MAGRRA.JPGСидеровски: Месечниот еЈс Магазин, започнува и со едиција на тинејџерски магазин – еЈс Тин во 2019 година. Списанието ќе дава силен импулс во искоренување на пороците кај тинејџерите, користење на интеренетот за позитивни цели и сл.  Нашите деца се толку посветени на технологија и игри, а целта на списанието е да добијат нов поглед кон светот,  да се истакне важноста на читањето и да се истакнат позитивните  практики кај тинејџерите.

На среден рок би сакала да се насочам кон едукација на жените, особено оние кои немаат знаење и ресурси да побараат помош кога им е најпотребна, било да станува збор за здравје, образование, како и креирање на мрежа на поединци за поддршка на лица со потешкотии. Сето ова предвидено е да биде достапно и во електронска форма, за формирање и достапност на работилници и настани во рамки на  фондацијата "Јакнење на твојата душа".

На долг рок планирам да продолжам да пишувам што и претставуваше почеток на еден сон за поттик на бездомниците, оние кои се загрозени и живеат во сиромаштија. Успехот е нешто кон кое сите се стремиме, но често одејќи по тој пат забораваме да ги понесеме и оние кои ги немале нашите можности и успеси. 

Ваш совет за успех?

Сидеровски: Секој треба да ја пронајде страста во животот која ќе го натера да се бори. Тоа што е сон може да биде и реалност. Работете напорно и посвете се на визијата. Никогаш не судете за другите и читајте меѓуредови. Научените лекции се подарок – тие не прават тоа што сме. Сите имаме своја приказна која произлегува од внатрешниот глас што не охрабрува да ја градиме нашата иднина не само за себе, туку и за нашите деца. 

Последен пат изменето на Среда, 24 Октомври 2018 07:01