Нов кредит од 2 милиони евра од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) преку Шпаркасе банка – Македонија ќе заврши кај граѓаните, здруженијата за домување и компаниите за сервисни услуги за подобрување на енергетска ефикасност во македонските домови.

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) ја рангира земјава на осмото место во светски рамки по количините фрлена храна според бројот на жители.

Бизнис заедниците во земјава и во Грција ќе треба да постигнат договор за употребата на името „Македонија“ во имињата на правните субјекти, трговските марки и заштитни знаци. Првиот човек на македонскиот тим во меѓународната експертска група формирана со договорот од Преспа да го затвори ова прашање, Ѓорѓи Филипов смета дека стопанските комори и во двете земји треба да формираат нивни заеднички тимови и да почнат со конкренти раговори на терен.

Кока-Кола овие денови одбележува 100-ти роденден откако за првпат се појавија нивни акции на берза.

Во октомври годинава се издадени 308 одобренија за градење, за 11,6 отсто повеќе споредено со октомври лани, при што е предвидена изградба на 562 стана, објави Државниот завод за статистика.

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлпулос во Атина изјави дека на средбата е разговарано и за подобрувањето на транспортните врски меѓу двете држави во рамки на кинеската иницијатива „Појас и пат“, за што имал и телефонски разговор со премиерот Зоран Заев.

Владата на денешната седница донесе решение да се укине Законот за трговија на зелените пазари што беше донесен на иницијатива на повеќе пратеници и имаше одложено дејство и требаше да стапи на сила од 1 јануари 2020 година.

Од 1 јануари 2020 година ќе почне транзитната испорака на природен гас од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија, изјави извршниот директор на „Булгартрансгаз“, Владимир Малинов.

„Ова ми е наследство. Од татко ми, дедо ми“, „Што ако ми земат повеќе?“, „Кој ми гарантира дека нема да бидам оштетен?“, „Ќе биде ли правилна размената?“, се само некои од „стравовите“ на земјоделците кога ќе се спомене процесот на консолидација. Земјата е основен ресурс за земјоделско производство. Колку е погрупирана и поконцентрирана површината, толку е полесно и поисплатливо производството. Окрупнувањето на земјоделското земјиште е нужен процес. Ако сакаме да имаме конкурентно земјоделство, нивите мора да се окрупнат.

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на непостоење национална стратегија за институционална поддршка за индивидуално јакнење на домашните брендови.

Страница 2 од 66