СВЕТ

Британската влада вчера предупреди дека компаниите кои извезуваат во ЕУ треба да бидат подготвени, велејќи дека е „неизбежно“ царинските контроли да бидат вратени на границите.
Во кинеската провинција Хубеи, едно од жариштата на коронавирусот, вчера биле регистрирани 103 нови смртни случаи, како и 2.097 новозаболени, додека во цела Кина од последиците на оваа заразна болест веќе починаа повеќе од 1.000 лица, јавија британските медиуми, повикувајќи се на Националната здравствена комисија.
Цените на нафтата на светските берзи паѓаа и минатата, петта, недела по ред, како поседица на стравувањата дека заради економските последици од ширењето на коронавирусот во и надвор од Кина ќе се намали побарувачката на „црното злато“. На Лондонската берза цената на барелот минатата недела опадна за 6,3 отсто, на 54,47 долари, додека на американскиот пазар барелот беше поефтин за 2,4 отсто, на 50,32 долари. Бидејќи во Кина секојдневно се зголемува бројот на починати и заразени, стравувањата од пандемија и натаму се големи. Особено затоа што има уште многу непознаници за коронавирусот, особено стапката на смртност и начинот на ширење.…
Централната банка на Кина ќе инјектира вкупно 1.200 милијарди јуани (174 милијарди американски долари) во финансискиот систем, како поддршка за штетата која ја превизика корона вирусот,  пренесува BBC. Банката соопшти дека може да обезбеди дополнителна финансиска помош во текот на неделата.
Кинезите во Вухан направија нова болница за само десет дена. Како што пренесува БиБиСи изградбата почна 23 јануари и била готова после осум дена. Утрово таму примени се првите пациенти. Новата болница се простира на околу 25.000 метри квадратни и има 1.000 кревети.
Падот на цените на нафтата на светските пазари минатата недела, четврти ден по ред, и тоа за повеќе од четири отсто, е последица на стравувањата на вложувачите од економските последици заради ширењето на коронавирусот и надвор од Кина.
Банкарскиот центар во Франкфурт е еден од победниците по излегувањето на Велика Британија од Европската унија, се вели во истражување на „Ландесбанк“ Хесен-Тиринген (Хелаба), објавено денеска.
Податоците од Евростат објавени денеска покажуваат дека стапката на невработеност во ЕУ паднала на 6,2 отсто во декември 2019, што е најниско ниво од јануари 2000 година.
Компанијата Тесла отсега е на списокот автомобили на германската Влада, што традиционално го чинат Ауди, БМВ, Мерцедес и Фолксваген. Тесла е првата не-германска компанија на оваа листа.
Европската Комисија денеска ја презентираше „кутијата на алатки“, односно мерките, кои се потребни за да се обезбеди сигурна 5Г мрежа во Европската Унија и да се намалат потенцијалните ризици.