СВЕТ

„Ербас” отпушти 16 вработени поради истрага за шпионирање германските воени програми, јавуваат медиумите во Минхен.
Шведската верига на продавници за мебел ИКЕА најави дека ќе вложи 100 милиони евра за поддршка на своите директни добавувачи да преминат на користење на обновливи извори на енергија.
Американската економија во третото тромесечје пораснала повеќе од прогнозираното без разлика на трговската војна со Кина, а цените се задржаа на умерено ниво, се вели во најнов извештај на американското Министерство за трговија.
Најмалку 4 жртви има во силниот земјотрес што утрово во 3.54 часот ја погоди Албанија, во кој паднаа згради, а 150 луѓе се повредени. Американскиот геолошки истражувачки центар кажа дека земјотресот со магнитуда од 6,4 степени бил со епицентар на 30 км северозападно од Тирана, на длабочина од 20 км.
Голем товарен брод кој носел 14.600 овци се преврте во неделата утрото по тргнувањето од пристаништето Миди, близу Констанца, во Црното Море.
Кинескиот претседател Си Џинпнг изјави денеска дека Пекинг сака да работи на трговски договор со САД, но не стравуваат да возвратат во случај на нови санкции на САД.
Милијардерот Мајкл Блумберг како демократ синоќа предаде кандидатура за претседателската трка до Федералната изборна комисија.
Белгија, Франција, Шпанија, Италија, Финска, Словачка, Словенија и Португалија презентирале национални буџети кои се на раб на непочитување на правилата на еврозоната, предупреди Европската комисија.
Цените на нафтата вчера пораснаа поради ескалациите на тензиите на Блискиот исток. Во исто време, од друга страна, спласнаа надежите за брзо постигнување на решение на американско-кинеската трговска војна, која имаше големо влијание на растот на глобалната економија и цените на „црното злато“.
Националниот институтот за статистика и економски студии на Франција (ИНСЕЕ) објави студија за ефектите од мерките спроведени во 2018 година врз најбогатите и најскромните домаќинства, од што произлегува дека овие мерки ги фаворизираат најбогатите, јавува дописникот на МИА.