СВЕТ

Рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Бугарија дека изградбата на гасоводот „Турски тек“ доцни поради неа.
Еден од најголемите авиопревозници во САД, „Јунајтед ерлјанс“ соопшти дека планира да купи 50 нови Ербас-А321 авиони заради замена за остарениот авионски парк на моделите Боинг 757-200.
Корејскиот автомобилски концерн „Хјундаи“ во следните пет години планира да инвестира околу 52 милијарди долари за развој на електричните автомобили, се вели во денешното соопштение за јавноста на компанијата.
Хонг Конг е најпопуларен град за меѓународни посетители ширум светот во 2019 година, и покрај континуираните политички немири што доведоа до нагло опаѓање на туристите, објави „Bloomberg“. Извештајот покажува дека азиските градови доминираат на рангирањето со учество од повеќе од 40 градови. Па така Бангкок го зазема второто место, по што ќе следат Макао и Сингапур.
Полициите од околу триесет држави во координирана акција фатиле 228 лица и идентификувале илјадници заговорници како дел од масовна операција против перење пари.
Минималната пензија, според стаж и старост, од 1 јули ќе изнесува 250 лева (околу 130 евра), одлучија пратениците во бугарскиот Парламент.
Извршниот директор на „Гугл”, Сундар Пичаи ќе го замени Лари Пејџ како извршен директор на матичната компанија „Алфабет”, соопшти компанијата. Пејџ и Сергеј Брин, кои ја основаа компанијата пред 21 година, се повлекуваат.
По скандалот со Фолксваген, се повеќе европски градови наметнуваат ограничувања или забрани за дизел возила.Тоа е неповолна положба за дилерите на половни автомобили, наведува Дојче веле.
Администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да воведе додатни тарифи на увоз на француски производи во вредност од околу 2,4 милијарди долари. Тоа е негов одговор на француското заострување на таксите за американски технолошки гигант како Гугл, Амазон и Фејсбук.
 Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон според кој паметните телефони, компјутерите и паметните телевизори мора да имаат претходно инсталирани руски апликации.