Фиат го планира производството на новото фиќо во Крагуевац

Вторник, 27 Август 2019 13:36 Напишано од  Објавено во СВЕТ

Новиот „Фиат 500 жардиниери“, кој на пазапарот би требало да го замени моделот „500-L“, нејзверојатно ќе се произведува во Србија, најавуваат италијанските медиуми, а сега потсетува специјализираниот италијански сајт „clubalfa.it.

„Жардиниери“, како што тврди италијанскиот сајт повикувајќи се на менаџментот на „Фијат“, веројатно ќе се произведува во фабриката за автомобили „Фиат Крајслер“ во Крагуевац, каде сега се произведува „500-L“.

Како што пренесува „Политика“, италијанско-американската групација допрва треба да ја потврди оваа вест, а „жардиниери“ би требало да се симне од производствената лента во текот на 2021 година.

Овој автомобил веројатно ќе има и електрична верзија.

„Жардинерија“ во превод значи „сад за цвеќе“, но во овој случај има и пошироко значење, наведува весникот.