Проблематичниот „737 макс“ заминува во историја?

Четврток, 25 Јули 2019 13:33 Напишано од  Објавено во СВЕТ

Американската компанија „Боинг“ предупреди дека тие можеби ќе мораат да го запрат производството на „737 макс“, доколку продолжи приземјувањето и забраната за летање на моделот уште подого време, пренесува Би-би-си. 

Во средата авионската компанија ја објави својата најголема квартална загуба од 3,4 милијарди долари, се поради проблематичниот модел. Ако пречките со регулаторите во светот продолжат, од „Боинг“ изјавија дека ќе ја разгледуваат можноста за намалување или цеосно запирање на производството на „737 макс“.

Компанијата „Боинг“ се соочува со нивната најголема криза по падот на авионот на „Етиопијан ерлајнс“, несреќа во која загинаа сите 157 лица во авионот, втор инцидент во пет месеци со моделот „737 Макс“ на американската компанија

Сепак, шефот на Боинг Денис Мујленбург е уверен дека авионот ќе се врати во воздухот до октомври.