Nissan затвора 12.500 работни места

Четврток, 25 Јули 2019 12:59 Напишано од  Објавено во СВЕТ

Јапонскиот производител на автомобили „Nissan“, кој е погоден со скандалот откако поранешниот извршен директор Карлос Гон беше уапсен поради финансиски малверзации, ќе затвори 12.500, или околу 9 отсто од вкупниот број работни места, извести компанијата во четвртокот.

Во периодот од април до јуни оперативната добивка на „Nissan“ на годишно ниво потонала за 98,5 отсто, на 1,6 милијарди јени, или 14,8 милиони долари., поради слабата продажба, високите цени на сировините и неповолното влијание на валутните курсеви, според соопштението на јапонската корпорација.

Нето добивката на вториот според обемот јапонски производител на возила на годишни ниво, исто така, силно паднала, за 94,5 отсто на 6,4 милијарди евра. Приходите се намалиле за 12,7 проценти, на 2.370 милијарди јени.

Компанијат ги потврди процените за тековната фискална година којашто завршува во март 2020 година. Со тоа очекува дека нето добивката ќе изнесува 170 милијарди јени, оперативната добивка од 230 милијарди јени, а приходите на 11.300 милијарди јени.

Поранешниот извршен директор на „Nissan“, Карлос Гон, беше уапсен ланскиот ноември, поради обвинувања за финансиски малверзации и на слобода го чека почетокот на судењето.