МАКЕДОНИЈА

Според најновиот извештај на ДЗС во компјутерското програмирање, консултантските и сродните дејности во мај е исплатена просечна нето-плата во висина од 59.387 денари, додека вработените во заштитните и истражните дејности се најслабо платени во државата со просечна плата од 13.904 денари, која е за малку поголема од загарантираната минимална Компјутерските програмери и во мај годинава ги земаа најголемите плати. Нивната професија дефинитивно стана најплатена во нашата држава. Според најновиот извештај на Државниот завод за статистика во компјутерското програмирање, консултантските и сродните дејности во мај е исплатена просечна нето-плата во висина од 59.387 денари. Просечната плата во овие дејности од почетокот…
Владеење на правото и борба против корупцијата, зајакнување на економската дипломатија, демонстрирање проактивно лидерство, како и минимизирање на поларизацијата во општеството предизвикана од континуираните политички превирања се клучните приоритети на деловната заедница кои беа презентирани во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) на првата работна средба на претседателот на државата д-р Стево Пендаровски со претседателот на ССК, г-ѓа Данела Арсовска, претседателството и членови на Управниот одбор. Претседателот на Сојузот, Арсовска, на средбата ги посочи најважните структурни реформи кои треба да бидат приоритет за национална и економска перспектива, а врз кои свое влијание има и претседателот како институција. Владеење на…
Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески при денешната посета на општина Ранковце истакна дека патната и железничката инфраструктурата и изградбата на гасификацијата се приоритет број еден на Владата. Тоа го потврдува, вели Сугарески, и фактот што инвестираме преку милијарда евра во изградба на патишта, железница и гасоводот, истакна Тој заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов и градоначалникот на општина Ранковце, Ивица Тошевски, извршија увид во реконструкција на регионалниот пат Ранковце-Крива Паланка. „Денеска сме присутни да извршиме увид во реконструкција на овој патен правец Ранковце-Крива Паланка, кој е многу значаен за целиот овој регион. Инвестицијата е…
Пулт „Мој ДДВ“ на кој граѓаните ќе може да се информираат за мерката поврат на ДДВ и за сите нејаснотии околу скенирањето на сметките ќе постави денеска Управата за јавни приходи (УЈП) во Веро 2 Тафталиџе во Скопје Од УЈП информираат дека вакви пултови ќе се поставуваат и на други места во повеќе градови низ државата. Мерката стартуваше од 1 јули, а според инфрмациите од УЈП граѓаните покажуваат интерес и ги скенираат сметките. Се зголемил доста и бројот на пријави од граѓани за објекти. На 36 места во организациските единици на територија на целата држава се поставени и киоск апарати,…
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај годинава изнесуваше 25 270 денари и е за 3,1 отсто поголема од мај 2018 година, соопшти Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на порастот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Транспорт и складирање (10.0 %), Градежништво (7.4 %) и Дејности на здравствена и социјална заштита (7.2 %). Зголемување на просечната месечна нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (16.5 %), Градежништво (3.9 %) и Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (3.6 %). Повеќе
Сместувачките капацитети на охридско-струшката ривиера се исполнети. Во хотелите се бара место повеќе, а од викендов се очекува максимална исполнетост и на приватното сместување, информира претседателот на ХОТАМ Крсте Блажески. Според него, како што се доближува август и шпицот на туристичката сезона, се бара соба повеќе, како во хотелите, така и кај приватните станодавци. Тоа се забележува и по гужвите на патиштата и патарините. Најбројни гости и оваа сезона се Холанѓаните, а веднаш по нив се турските туристи застапени во кружните тури. -Овој викенд имаме голема побарувачка од домашните гости. Добрите временски услови придонесоа голем интерес кај македонските граѓани да…
Согласно динамиката на раст, просечната плата до крајот на мандатот ќе биде 30.000 денари, вели вицепремиерот Анѓушев откако Статистика објави дека за месец мај пораснала за 3,1 отсто. Државата, според Анѓушев, ќе продолжи да го стимулира стопанството да ги зболемува платите за да работниците да бидат задоволни. Со тоа ќе се намали и иселувањето на младите.
Сојузот на стопански комори на работна средба со претставници од Министерство за економија за подобрување на мерките 2020 кои спаѓаат во Секторот за индустриска политика и Секторот за МСП. Тања Дејановска, член на Управен одбор и Алксандар Зарков, извршен директор на Сојузот, дискутираат за можноста за подобрување на мерките и важноста од креирање нови се со цел да бидат достапни за што поголем број компании. Средбата е во рамки на проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем (БЕП).
Нова турска инвестиција во индустриската зона Бунарџик, тешка околу 8 милиони евра. „Балканлар Пластик“ ќе произведува пластични амбалажи за градежната, млечна, хемиска и авто индустијата. На почетокот ќе се вработат 80 луѓе, а планот е во иднина да се отворат над 300 работни места. Со вложувањето во оваа држава размислуваме да придонесеме во вработувањето на овдешните жители и развојот на овој регион. На свеченоста присуствуваа и владини претставници. Отворањето нови фабрики во земјава значат повеќе нови работни места, раст на економијата и подобар стандард за граѓаните, потенцираа премиоерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев. -Јас посакувам оваа фабрика да биде еснаф…
Mакедонските власти, без да откриваат детали во јавност, се во преговори со Хеленик Петролеум за најавената тужба на грчката компанија од 30 милиони евра. Денеска министерот за економија Крешник Бектеши потврди дека се одржани неколку состаноци со Хеленик Петролеум, без да прецизира други елементи. Најави дека ќе се избере адвокатска куќа која ќе ја претставува државата пред арбитражниот суд во Парис. „Нема да седиме со скрстени раце, секако дека ќе ги употребиме сите аргументи што ќе бидат во полза на државата се со цел да се обидеме таа арбитража да се обидеме да ја добиеме. Досега сме имале неколку состаноци,…