Нови и повисоки цени на горивата од полноќ

Понеделник, 25 Ноември 2019 14:22 Напишано од  Објавено во МАКЕДОНИЈА

Регулаторна комисија за енергетика денес ги соопшти новите цени на горивата кои ќе стапат од полноќ.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 0,50 денар за литар. Со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,50 денари за литар, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 70,50 денари за литар.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,00 денар за литар. Со тоа, малопродажната цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 61,00 денари за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 50,00 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,388 денари за килограм во однос на цената утврдена со Одлуката од 18.11.2019 година и со тоа малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 32,957 денари за килограм.