ФИНАНСИИ

Цените на горивата остануваат исти, а од полноќ поскапува само мазутот М-1 НС за 1,877 денари за килограм, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска ќе учествуваат на еден од водечките традиционални настани од областа на финансиите – Форумот на Централна и Источна Европа, што го организира „Еуромани“ во Виена, Австрија.
„Деловен успех и среќа“, „Вештачка интелигенција“ и „Среќен роденден“ се новите ковани пари за колекционерски цели што ги пушти во оптек Народната банка. Цената на кованата пара „Деловен успех и среќа“ изнесува 3.000, денари, на „Вештачка интелигенција“ 3.200 денари, а на кованата пара „Среќен роденден“ 4.000 денари.
Трошоците на живот во декември во однос на ноември лани се зголемиле за 0,3 проценти, а цените на мало за еден процент. Како што објави Државниот завод за статистика, трошоците на животот во 2019 година, во однос на 2018 година, бележат пораст од 0,8 проценти, а цените на мало се на исто ниво како и минатата година.
Од утре почнуваат инфо-деновите за потенцијалните баратели на финансиски средства од ИПАРД Програмата 2014-2020. Овој месец инфо-деновите се наменети за мерката 3: „Инвестиции во основни средства за преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи“.
Според податоците од Државниот инспекторат за земјоделство досега се откупени над 19 милиони килограми тутун по просечна цена од 222,5 денари за килограм, што е досега највисока просечна цена.
Од 1 јануари 2020 година ослободени од царина ќе бидат малите пратки до 90 евра кои се порачуваат преку интернет.
Во Министерството за земјоделство денеска беа потпишани првите договори од вториот повик за неповратна поддршка на млади земјоделци кои почнуваат земјоделска дејност.
Договор со Светска банка со кој се обезбедуваат 70 милиони евра за рехабилитација, реконструкција и надградба на 450 километри локални патишта во 80 општини во земјава, потпишаа министерката за финансии Нина Ангеловска и директорот на Kанцеларијата на Светска банка во земјава Марко Мантованели, соопшти Министерството за финансии.
За идната година за активни програми и мерки за вработување се испланирани рекордни 1,3 милијарди денари, односно 200 милиони повеќе од 2019 година.