Членовите на Здружението на музичари од Охрид „Охридски музички еснаф" денеска одржаа протест барајќи од надлежните да изнајдат начин што ќе им доволи на музичарите да ја остваруваат својата дејност од која обезбедуваат средства за егзистенција.

Системот за е-регистрација на Централниот регистар како резултат на реализација на проектот Заедничка платформа за отпочнување на бизнис, почна да функционира со надградба на дополнителни функционалности и тоа, доброволна регистрација на субјектите (трговски друштва) како ДДВ обврзници при Управата за јавни приходи при самиот упис на основање и доброволно пријавување на овластеното лице за застапување (застапникот по закон) во задолжително социјално осигурување (АВРСМ).

Шеесет и осум барања од медиуми се поднесени до УЈП за субвенционирање на исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за вработените за јуни, јули и август 2020 година, соопшти Управата за јавни приходи која денеска извести колку фирми ги искористиле мерките за финансиска поддршка што се спроведуваат преку оваа институција.

Народната банка е добитник на наградата на една од водечките меѓународни деловни банки во Европа, „Комерцбанк", за 2019 година, за одличен квалитет при обработката на комерцијалните плаќања и финансиските трансфери.

Закупнината на угостителските објекти и останатите деловни простории на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републиката – Скопје ќе се намали за 30, односно 20 проценти.

Комисијата за хартии од вредност на вчерашната седница му даде дозвола на компанијата „Свислион" да понуди да стане целосен сопственик на „Агроплод Ресен" и да ги докупи сите преостанати 8.364 акции, односно 31,5 отсто од структурата, така што ќе треба да плати 1,84 милиони евра.

Без правилна стратегија за одржување на малите и средните претпријатија кои се 99 отсто од регистрираните активни претпријатија, не можеме да очекуваме подобрување во периодот кој следи, вели потпретседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Габриела Кулебанова.

Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапува за половина денар по литар, додека цените на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менуваат, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,15 отсто.

Вина на „Тиквеш" и на „Tikveš Châteaux & Domainеs" освоија пет високи признанија на престижниот вински натпревар „Citadelles Du Vin" 2020, кој традиционално се одржува во близина на Бордо, Франција. Златни медали добија три вина од премиум бренд платформата „Tikveš Châteaux & Domainеs" – „Domaine Lepovo Grand Cuvée" 2016, како и „Vase de Pierre" 2018 и „Terrasse à L'Ombre" 2018 од француската винарница „Château de Gourdon", што е дел од „Тиквеш", а со златен медал се закити и „Vranec Special Selection" од бербата 2017.

Халкбанк АД Скопје од страна на светскиот финансиски магазин „Глобал Фајнанс“ (Global Finance) е прогласена за Најдобра банка за работа со население за 2020 година, соопштуваат од Банката.

Капитал Банка АД Скопје продолжува да ја шири својата деловна мрежа и успешно да ја спроведува продажната стратегија и во услови на глобална криза предизвикана од пандемијата со Covid-19.

Страница 1 од 59