ИНТЕРЕСНО

Иако тоа беше една од најпопуларните вести во последниве неколку недели, сепак, од компанијата Фереро сеуште немаат официјално изјавено зошто всушност е затворена фабриката каде се произведува Нутела. Сеуште ја знаеме информацијата деја работата е стопирана поради проблемот со квалитетот, но никој не знае да ја каже точната причина. Оваа фабрика која е затворена е одо огромно значење за компанијата, бидејќи се произведуваат 600,000 тегли во текот на еден ден. Се надеваме дека ќе успееме да ја најдеме главната причина поради која е затворена оваа фабрика. Особено на ова инсистираат брританците кои не им е јасно зошто фабриката е затворена…
Швеѓаните бараат кандидат за учество во експериментален уметнички проект , каде се гарантира плата од над 2 000 долари до крајот на животот, но под еден услов. За концептуалниот уметнички проект во Гетеборг се бара еден кандидат , кој не тереба ништо да работи. Во проетот , финансиран од Владата на Шведска , вработениот ќе треба секој работен ден да се појави на железничката станица, која сега се гради и да го пријави своето присуство. Потоа се вклучуваат бројни флуоресцентни светла преку платформата , што ќе биде знак дека бескорисен работник стигнал на работното место. Потоа лицето може да работи…
Основачот на Амазон, Џеф Безос е најбогат човек во светот според листата на милијардери на списанието Форбс за 2019-та година, објавен минатата недела. Со своето богатство од 131 милијарди долари, а тој е најбогатиот човек во современата историја.   Тоа сепак не значи дека е најбогатиот човек на сите времиња, пишува ББЦ. Оваа титула му припаѓа на Манса Муса, западноафриканскиот владетел од XIV век, кој бил толку богат што дарежливите донации ја уништуваат економијата на целата земја. Во 2012-та година американскиот сајт „Celebrity Net Worth“ го утврди богатството на 400 милијарди долари, но економските историчари се согласуваат дека е невозможно да се утврди точното богатство. Златен крал Манса Муса е роден во…
Глобалниот банкарски систем постигнува подобри резултати отколку во било кое друго време во последните десет години, и покрај нерамномерниот раст, покажува најновата анализа на ревизорско-консултантската компанија “Deloitte”. Но целите за профитабилност се пред голем предизвик, бидејќи системот се приспособува на дигиталната трансформација, потребата за подобро управување со податоци, интеграција и безбедност, се додава во анализата. Консолидацијата би можела да биде прашање на опстанок на многу банки, бидејќи тие се соочуваат со уникатен сет од предизвици како што се структурни недостатоци, ниски или негативни каматни стапки, се истакнува во “Deloitte Outlook” за банкарство и пазари на капитал во 2019 година. Бројни…
Фамилијата Кенеди важи за една од највлијателните семејства во светот. Иако ги следи некое проклетство по атенататот на Џон Ф. Кенеди ова семејство има оставено потомци кои можат да бидат рамо до рамо со нивните претходници. Не би навлегувале во масонски муабети, и во светски заговори, но едно е сигурно дека Кенеди се едни од највлијателните семејства во светот. Ви ги претставуваме наследниците на ова династија.
Околу половина од најбогатото население во светот, и покрај многубројните недвижности, постојано живеалиште има регистрирано во десет града низ светот. Според најновите податоци, најмногу богаташи, чие богатство изнесува најмалку 42 милиона долари, живеат во Лондон, Токио и Сингапур, додека Њујорк е единствениот американски град кој се најде меѓу првите. Сепак, најголемата концентрација на ултрабогати луѓе сè уште е во главните градови. Причината за тоа е погодностите што ги нудат тие градови, како што се бизнис-можностите, животните навики и потреби, добро развиениот здравствен и превозен систем. Колку сите тие фактори се важни за светската елита, покажа Лондон, кој, според истражувањето, ги…
Сопственикот на „Амазон“ Џеф Безос е најбогатиот маж во светот, чиј имот се зголемил за 19 милијарди долари во последната година и сега изнесува 131 милијарда долари, објави „Форбс“. Списанието наведува дека она што не е познато е дали Безос ќе биде симнат од „тронот“ на најбогатите по разводот од долгогодишната сопруга Макензи. Доколку тие немаат предбрачен договор, тогаш законите предвидуваат поделба на семејниот имот на еднакви делови. Најбогата жена во светот е Франсоаз Бетанкур Мејер, наследничка на козметичката империја Лореал, со богатство од 49,3 милијарди долари. Контото на 65-годишната Бетанкур Мејер е значително зголемено во текот на минатата година…
Група научници, предводени од Џеј Кислинг од Универзитетот Беркли во Калифорнија, САД, модифицираше еден вид квасец (saccharomyces cerevisiae) за да го произведе клучното соединение ТХК што по природен пат се синтетизира во растението cannabis sativa, познато и како марихуана. Во нивниот труд, презентиран во списанието Nature, Кислинг и неговите колеги тврдат дека откритието може да придонесе за пронаоѓање нови начини за производство на природните и на синтетичките канабиноиди, во големи количини. Истражувачите истакнуваат дека во неколку земји (а ние тука би додале и во Македонија) канабиноидите веќе се одобрени за употреба во производите од фармацевтската индустрија. Но, достапноста на актвните состојки за…
Предвидувањата за идниот развој на криптовалутите се многу различни во зависност од тоа од кој агол се гледаат криптовалутите. Специјалистот за ИТ безбедност и криптопазар, Др. Горан Куњадиќ за Телеграф.рс се обиде да ја прогнозира иднината на криптовалутите. – Предвидувањата за идниот развој на крипто-валутите се многу различни во зависност од тоа од кој агол се гледаат крипто-валутите. Од една страна песимистичките прогнози предвидуваат целосен колапс на криптовалутите, додека од друга страна, оптимистите го предвидуваат нивниот процут. Тоа е неблагодарна задача за да направат какви било прогнози, сепак, обидете се да погледнете во некои факти. Претходно се споменуваше компанијата „TSMC“ (Taiwan Semiconductor…
Компанијата Amazon после одредени превземања и инвестиции во автомобилската индустрија, се одлучи за инвестирање во образование. Тие ја започнаа, односно ја проширија својата иницијатива „Future Engineer“ преку која финансираат програми за IT образование во американските средни училишта. Акцентот ќе биде на повеќе од 100 илјади средношколци со слаба финансиска состојба во 2.000 училишта, додека пак 100 ученици ќе добијат четиригодишни стипендии вредни 10.000 долари. Amazon ќе ја финансира самата настава, ќе врши дообука на наставниците, а воедно ќе креира и дигитални наставни програми – односно онлајн поддршка во живо за учениците и наставниците. Учениците, исто така ќе имаат право да ги…