ИНТЕРЕСНО

Поскапува грчкото суфлаки

Понеделник, 22 Април 2019 13:58
До три евра може да поскапи традиционалното грчко свинско суфлаки, објави новоформираниот синдикат на производители на суфлаки од Атина. Како главна причина за тоа ја наведе цената на свинското месо во светот. Синџирите за брза храна и продавачи на суфлаки во Грција, како што објави агенцијата АНА, се обидуваат да ја смират ситуацијата, но признаваат дека очекуваат дополноителни трошоци. Многу од продавачите анкетирани од агенцијата изјавиле дека очекуваат да ги апсорбираат дополнителните трошоци и дека цените ќе останат непроменети. Дел од нив пак велат дека очекуваат пораст на цената од 10 евроценти.   Цената на свинското месо на светскиот пазар…
На североистокот во Иран се наоѓаат ветерници кои се стари 1000 години и се уште се во функција. Овие неверојатни ветерници се меѓу најстарите на светот, но единствени кои сеуште си ја обавуваат работата. Ветерниците се наоѓаат во градот Наштифан, кој некогаш се викал Ниш Тофан или оружје на молњата, илјада километри источно од главниот град Техеран. Ветерниците издржувале ветрови од 33 m/s. Иако се верува дека настанале во источна Персија помеѓу 500-900. година, единствени се по тоа што се во функција веќе неколку векови. Направени се од глина, слама и дрво, високи се 20 метри.
„Блумберг“ ги објави топ листите на најсиромашни и најсреќни земји. На врвот на листата најсиромашни земји е Венецуела каде што инфлацијата достигнува неверојатни бројки, додека, пак, како најсреќна земја се издвојува Тајланд иако, како што се вели во анализата, оваа земја годинава нема добри резултати во намалувањето на невработеноста. На Венецуела во таборот на најсиромашни земји со висока инфлација и невработеност се најдоа и Аргентина, Јужна Африка и Турција, а во првите десет земји од листата се и две од регионот, Грција и Србија. Овие земји имаат интензивен економски стрес и слаб напредок во намалувањето на растот на цените и враќањето…
Францускиот милијардер и бизнисмен, Бернард Арно и неговата групација LVMH, којашто го вклучува луксузниот бренд Louis Vuitton, ќе донира 200 милиони евра за обновување на Богородичната црква во Париз. Монументалната градба, којашто датира од 12-от век, вчера ја зафати катастрофален пожар, пишува Reuters. Нотр Дам беше дел од готската архитектура во француската метропола и едно од најголемите обележја на Париз, секојдневно посетувано од илјадници туристи од целиот свет. Донацијата на Арно следува по донацијата на уште еден француски бизнисмен Франсоа Анри Пино од компанијата Kering, којшто одвои 100 милиони евра за Богородичната црква. Објектот во овој момент е во фаза…
Иако сезоната на смрчакот е во месец мај, оваа печурка веќе е забележана на повеќе места во Пијанечкиот регион. Во откупниот центар на делчевецот Александар Синадиновски откупени се и првите количини од оваа ценета печурка. -Смрчакот расте во иглолисни планински шуми и на чистинките околу нив. Во многу голем број се јавуваат на опожарени места. Извонредно е вкусна и држи доста добра цена. Еден килограм од оваа печурка достигнува цена и до 1.000 денари, вели Синадиновски. Трајчо Гоцевски кој исто така има свој откупен центар, вели дека во наредниот период по дождовите се очекува нов наплив на печурки во Пијанечкиот…
Бугарските тур-оператори масовно ги откажуваат еднодневните екскурзии до земјава поради строгата забрана за увоз на месо. Велат дека не сакаат да си имаат проблеми со граничните власти кои ги зајакнале контролите пред велигденските празници. Како што пренесува бугарски „Монитор“, забраната за увоз на македонско месо во Бугарија не е од вчера, но контролите се интензивирани поради зголемената побарувачка. Според надлежните од граничниот премин Ѓушево, последниве денови на неколку луѓе им биле конфискувани различни прехранбени производи меѓу кои сирење, јајца и месо. -Во нашата канцеларија постојано доаѓаат заинтересирани и прашуваат дали ќе организираме екскурзија до таму. Сакаат да го поврзат полезното…

ROBLOX СЕ ШИРИ ВО ЕВРОПА

Среда, 10 Април 2019 12:37
Компанијата за видео игри Roblox ја стартува својата платформа на германски и на француски јазик, со што го прошири своето работење на брзорастечкиот европски пазар. Компанијата со седиште во Калифорнија се проценува на 2,4 милијарди американски долари и има над 90 милиони активни корисници месечно, од кои една четвртина се Европејци, според „Фајненшл тајмс“. Подемот на Roblox останува релативно незабележан во однос на другите популарни игри. Видеоиграта, сепак, е конкуренција на некои од најпознатите во светот, вклучувајќи Fortnite и Minecraft, чии активни корисници се 78,3 и 91 милиони месечно. „Очекуваме Европа да ги надмине САД во текот на следните една…
Последните анализи покажуваат дека Швајцарците се на врвот со плата од 4.370 евра и не се дел од ЕУ, а меѓу земјите во Европската унија, Данска има највисок приход од 3.309 евра. Просечната плата во Македонија за јануари годинава, според Државниот завод за статистика, достигна  околу 400 евра, поточно 397 евра, а по нас е Албанија со 378 евра Највисоките плати во Европа имаат земјите кои не се членки на Европската Унија. Швајцарците се на врвот со просечна  плата од 4.370 евра, на второто место се граѓаните на Исланд со 3.568 евра, а третото место е резервирано за Норвежаните со…

Што се хеџ фондови?

Вторник, 09 Април 2019 13:52
Хеџ фондовите, односно нивните менаџери вложуваат пари во сè што мислат дека е можно да донесе профит. Тие обично не го “мерат“ својот перформанс врз основа на одреден индекс или репер и се фокусираат на позитивен исход без разлика на околностите. Тоа се фондови што не подлежат на контрола од регулаторни тела. Менаџерите на хеџ фондовите инвестираат во широк спектар на средства, вклучувајќи: акции, обврзници, фјучерси, опции. Исто така, користат повеќе различни инвестициски стратегии, независно од условите на пазарот, па оттаму е тешко да се предвиди каков би бил крајниот резултат. Доколку инвестирате во хеџ фонд, треба да знаете дека…
Често се водат дебати околу причината поради која што луѓето се иселуваат од Македонија. Секако дека бројот на оние кои заминуваат за да си заработуваат доволно пари е вртоглаво голем, ама и некои заминуваат заради тоа што си нашле љубов подалеку од тука, а за љубов се оди и на крај на светот. Но, освен овие две добри причини, има уште една која според мене е и најболна за една држава. Има млади кои од тука заминуваат затоа што не можат да го поднесат овдешниот менталитет; не можат да поднесат да бидат под лупа на околината и не сакаат да…