ИНТЕРЕСНО

Настојувајќи да стане доминантна сила во глобалното high-tech производство, кинеската влада го лансираше она што се нарекува “Made In China 2025”. Со користење на субвенции, мобилизирање претпријатија во државна сопственост и стекнување интелектуална сопственост, програмата има за цел да ги достигне, а потоа да ги надмине западните технолошки гиганти во напредните индустрии, пишува Ана Кучиркова за IQS Directory. Сепак, Вашингтон тврди дека политиката се потпира на дискриминаторски третман на странски инвестиции, трансфер на технологија, кражба на интелектуална сопственост и сајбер шпионажа, меѓу другото. Ова доведе до заострување на надзорот над странските инвестиции, интензивирање на дебатата околу тоа како најдобро да се одговори на…
Европската фондација за подобрување на работните услови и условите за живот објави споредба на минималните плати во ЕУ. Најголема минимална плата на почетокот на 2019 година имале граѓаните на Луксембург – 2.071,10 евра. Минималната плата во Ирска изнесува 1.656,20 ерва, во Холандија – 1.615,80 евра, Белгија – 1.593,76 евра, Германија – 1.557,09 евра, Франција – 1.521,22 евра и во Велика Британија 1.453,28 евра. Во Словенија минималната плата е 886,63 евра, во Малта е 761,97 евра, во Грција е 758,33 евра и во Португалија е 700 евра. Приближно како хрватската минимална плата, 505,90 евра, имаат Литванија – 555 евра, Естонија –…
Директорот на “Мои брендови”-Србија, Андреј Јовановиќ изјави дека компанијата Кока-Кола е заинтересирана за купување на компанијата “Књаз Милош”. За оваа купопродажба се чека одобрение од Комисијата за заштита на конкуренцијата. Како што пренесува “Вечерње новости”, во деловните кругови велат дека е договорено купувањето на “Књаз Милош”. “Не е точно дека го продадовме” Књаз Милош” на Кока-Кола. Ако прашате дали се заинтересирани за купување, можам да кажам дека тие се”, изјавил Јовановиќ за Новости. Комисијата за заштита на конкуренцијата соопштија дека “Кока-Кола” сè уште нема поднесено барање, со цел да добие контрола врз “Књаз Милош”. Ако дојде до оваа аквизиција, Кока-Кола…
Доналд Трамп не сака да гледа возила на БМВ и Мерцедес на Петтата авенија во Њујорк. За да си ја исполни желбата тој изрече различни закани и понуди во рамките на трговскиот конфликт со ЕУ. Но, ќе успее ли во намерата? Њујоршката Петта авенија е позната ширум светот по своите луксузни брендови наменети за богатите и славните, а меѓу нив неретко се гледаат и најновите модели на БМВ и Мерцедес. Но, доколку му се исполни желбата на претседателот на САД, Доналд Трамп, популарните германски возила наскоро не би смееле да бидат видени на славната авенија.Сѐ започна за време на изборната…
Grouper.mk оваа година направи вистинска “онлајн забава” по повод својот 8ми роденден. Прославата ја започнаа со традиционалната Златна роденденска кампања, во која се вклучија над 16 одбрани познати брендови и хотели со специјални Златни Зделки на попусти до 60%. Дополнително, од пред неколку дена го најавија и стартот на големата роденденска Наградна Игра каде што секој што ќе купува со Mastercard картичка на Grouper.mk, има можност да се натпреварува за карти за финалето и полуфиналето на UEFA Champions League и уште 40 други вредни награди. Бидејќи ова е игра на среќа, но и натпревар, имате два можни начини како да освоите награда – или преку собирње…
Американската инвестициска банка JPMorgan Chase воведува сопствена крипто валута наречена JPM Coin. Иако главниот извршен директор Џејми Димон своевремено беше против дигиталните пари, банката сепак влегува во бизнисот со ваков тип на трансакции. Новата крипто валута на банкарите и корпоративните клиенти треба да им обезбеди начин да вршат исплати меѓу себе, во реално време, пишува The Verge. Според JPMorgan, трансакциите со крипто валути би можеле да ги заменат жичените трансфери за чиешто комплетирање се потребни неколку денови. JPM Coin ќе биде “врзана“ за американскиот долар, со цел да биде финансиски постабилна од другите крипто валути на пазарот. Истата за прв…
Во процедура која наликуваше на избор на домаќин за Олимпијада, повеќе американски градови се кандидираа и му се нудеа на Амазон кај нив да го отвори својот нов кампус. Победи Њујорк, во добар дел и заради субвенциите од 3 милијарди долари што градот одлучи да и ги даде на компанијата. Вчера Амазон објави дека се откажува од Њујорк. Седиштето на Амазон во Њујорк требаше да вработи 25.000 луѓе, меѓутоа речиси и да нема некој што не го критикуваше договорот, од законодавци до активисти и синдикати. По неколкумесечниот притисок Амазон одлучи да крене раце од проектот, што е сериозен удар и…
„Hilton Worldwide Holdings“ објави подобар од очекуваниот профит за четвртиот квартал од минатата година, бидејќи силниот раст на туризмот помогна на американскиот оператор на хотели да ги зголеми цените на собите покрај загриженоста за забавување на растот на светската економија, пренесува „Ројтерс“. Акциите на сопственикот на хотелските синџири „Waldorf Astoria“ и „Conrad“ се зголемија за повеќе од 6% по објавувањето на резултатите. Хотелиерската индустрија во САД „процвета“ благодарение на силната економија, која им овозможува на корпорациите да ги зголемуваат своите буџети за патувања, а тоа помогна резервирањето на собите во хотелите да достигне рекордно во ниво минатата година. „Hilton“ ја намали…
Волуменот од инвестиции во индустриски и логистички имоти во Европа имаа раст од 9% во второто полугодие на 2018-та година и достигна 18,7 милијарди евра, соопштува консултантската компанија „CBRE“ во својот извештај. Растот е малку побавен од порастот од 16% во првата половина од минатата година. За целата година инвестициите во индустриски и логистички имоти достигнаа 33,7 милијарди евра, што е речиси два пати повеќе во однос на просечното 10-годишно ниво. Во четвртиот квартал на 2018-та година најдобро се претставиле Италија, која достигна раст на инвестициите од 87%, Франција (54%), Шпанија (29%) и Норвешка (91%). Белгија, Финска и Данска, исто…
Британските медиуми пренесуваат една многу наивна сторија според која на главниот преговарач на Меј за брегзит, Оли Робинс, сред бар во Брисел му се испуштила тајната стратегија на британската премиерка за решавање на брегзит, додека во исто време во близина седи еден британски новинар. Според приказната Робинс бил начуен од еден од гостите во барот, инаку новинар на Ај-ти-ви, како детално на маса ја објаснува стратегијата, која предвидува дека на пратениците во последен момент ќе им биде даден избор меѓу гласање за предлогот на Меј или да прифатат долго одложување на членот 50 (излегувањето од ЕУ). Робинс образложил дека владата…