СВЕТ

Карлос Гон пред ново обвинение

Понеделник, 22 Април 2019 14:13
Откако пред кратко време повторно го уапсија, јапонските власти покренаа ново обвинение против довчерашниот прв човек на Nissan Карлос Гон. Овојпат освен за стопански криминал, тој ќе биде гонет и за тешко кршење на довербата во работењето и незаконско богатење кое и онака високата лична сметка (тој годишно заработуваше 17 милиони долари) му ја има дополнето со уште пет милиони долари на штета на компанијата што ја предводеше. Вакво нешто беше очекувано бидејќи новоодредениот притвор на Гон му истекува денеска, а според јапонското кривично право постојат ограничени можности за негово продолжување, така што единствен начин властите да го задржат под…
Цените на нафтата летнаа на највисоко ниво за пет месеци поради американскиот извештајот за санкциите во Иран. Брент нафтата летнала за 1,7 проценти на 73,24 долари за барел што е највисоко ниво од 7 ноември минатата година. Американската WTI нафта скокнала на 65,12 долари, најмногу од 1 ноември 2018 година. The Washington Post објави дека американскиот државен секретар Мајк Помпео планира на 2 мај да објави дека САД повеќе нема да даваат олеснувања за санкциите за било која земја што увезува иранска нафта. Потенцијалните прекини во извозот на иранска нафта би донеле до дополнителна нестабилност на нафтениот пазар. Претходно, американскиот…
Цената му е екстремно висока - околу 1 милион евра за возило. Супербрзите е-автомобили на Римац ги има само во лимитиран број. Компанијата од Хрватска е колевка за иновации во областа на електромобилноста. На саемот на автомобили во Њујорк деновиве беше претставен новиот електричен автомобил на хрватската компанија Римац. 1200 коњски сили; од 0 до 100 километри на час за 2,5 секунди. Со брзина од повеќе од 300 км/ч електричните автомобили на хрватскиот производител Римац се меѓу најбрзите во светот. Тие се конструирани од млади Хрвати, а ги промовира маркетинг тим предводен од Марта Лонгин. Таа вели дека главната разликата меѓу Римац и…
Microsoft на 18 април објави дека ја купува Express Logic, компанија од Калифорнија која е специјализирана за развој на оперативни системи во реално време (RTOS) за IoT уреди, како и уреди кои се базирани на микроконтролори. Условите на договорот не се објавени. Најпознатиот производ кој Express Logic го нуди на пазарот е ThreadX RTOS наменет за широкиот спектар на уреди, од оние кои се слаби со само 64 KB внатрешна меморија па до многу посилни уреди. Финансиските детали за оваа аквизиција не се познати, но компанијата од Редмонд на овој начин ќе го зголеми бројот на уреди кои се поврзани…
Раното отплатување на кредитите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е значаен чекор за Грција и ќе создаде поволни услови за економијата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас. “Остваруваме поени за економска слобода”, изјави Ципрас за локалните медиуми. Ципрас истакна дека Грција оваа година очекува повторно да ги исполни своите фискални цели и дека резултатите ќе бидат презентирани на јавноста. Грчкиот потпарол на Владата Димитрис Цанакопулос претходно изјави дека Атина се надева дека предвреме ќе отплати “значителен дел” од преостанатите 9,6 милијарди евра што и ги должи на ММФ. Каматните стапки на задолжување паднаа на најниско ниво од 2005 година. Цанакопулос коментарот…
Втората по големина светска компанија за нафта и гас „Шеврон“ објави дека за 50 милијарди долари ќе ја купи компанијата „Анадорко Петролеум“. Тоа е најголемата зделка во индустријата во изминатите четири години и доаѓа во период на пониски цени на нафтата што започна во 2014 година, објави „Фајненшал тајмс“. „Шеврон“ нуди 65 долари по акција, што е за 39 отсто повеќе од котирањето на „Анадарко“ на затворањето на берзите во четвртокот. Понудата е во форма на 75 отсто акции и 25 проценти во готово. Акционерите на „Андарко“ ќе добијат 0,3896 акции од Шеврон и 16,25 долари во готовина за секоја акција.…
Кинескиот извоз се опорави во март, но увозот е во пад четврт месец по ред. Ова го покажуваат објавените податоци на кинеските царински служби. Извозот во март е зголемен за 14,2 отсто на годишно ниво на 198,7 милијарди долари, што е најсилен раст во пет месеци и опоравување во однос на февруарскиот пад од 20,8 проценти, пренесе Ројтерс од официјални податоци. Истовремено, увозот паднал за 7,6 отсто, на 166 милијарди долари, после февруарскиот пад од 5,2 отсто.  Тоа значи дека трговскиот суфицит на Кина во март изнесувал 32,64 милијарди долари, според пресметките на Ројтерс базирани на официјални податоци. Во првото…
Levi Strauss во првиот фискален квартал ги зголемил приходите за седум проценти, на 1,44 милијарди долари. Доколку се исклучат промените на девизниот курс, се зголемиле за 11%, објави компанијата во првиот бизнис извештај по повторно листање на акциите на берзата. Нето добивката изнесува 146,6 милиони долари или 37 центи по акција. Во истиот период минатата година, Levi Strauss забележал нето загуба од 19 милиони долари, односно пет центи по акција, поради трошоците поврзани со даноците. Прилагодената нето добивка скокнала за 81%, на 151 милион долари. Levi’s ги продава своите производи на над 50.000 локации, вклучувајќи и 3.000 сопствени продавници во 110…
Во некои делови во еден од двата града во близина на нуклеарната електрана Фукушима во Јапонија, дозволено им е на населението да се вратат после деталната деконтаминација.  Според AP, околу 40% од градот Окума е обезбеден за враќање на жителите, додека другиот град, Футуба и околните населби се уште се премногу озрачени за луѓето. Агенцијата додава дека многу поранешни жители на градот сè уште не сакаат да се вратат, бидејќи процесот на деконтаминација не е завршен. Критичарите велат дека овој потег на јапонската влада е да се обиде да ја промовира безбедноста во пресрет на Олимписките игри што ќе се одржат…
Извршниот директор на нискобуџетната авио-компанија "Air Asia", Тони Фернандез, е еден од претприемниците кои успеале целосно пропаднат бизнис да кренат на нозе. Токму поради тој потфат ја заработил титулата "крал на трансформациите".  Откако изградил успешна бизнис кариера во дискографската куќа "Warner Music", овој успешен претприемник се одлучил на целосна промена на кариера. Така во 2001-та година со својот нов деловен партнер Камарудин Меранун, за еден малезиски рингит, или околу 26 центи, купил пропадната авио-компанија. Така, под негово водство, само минатата година, "Air Asia" остварила добивка од 10,6 милијарди малезиски рингити, односно 2,58 милијарди долари. Исто така, ја зголемил и целата…