МАКЕДОНИЈА

Откупот на праските во Росоман се одвива непречено, а откупувачите велат дека се во можност да откупат многу повеќе бидејќи имаат договори за пласман на македонската праска на странските пазари. Тоа го потврдуваат и надлежните откога во изминативе денови имаше голем број реакции по социјалните мрежи околу откупот на праската. Едни се жалеа на ниска откупна цена, а други дека не им се купува родот, бидејќи имал оштетување од град.   Во откупните пунктови во Росоман вчера откупувачите бараа килограм повеќе од росоманската праска, која ја извезуваат на пазарите во Русија, Косово и во Црна Гора. Почетна цена по која…
Невремето проследено со град што синоќа го зафати Кавадаречко, направи штети кај лозјата на патот кон Тиквешко Езеро. Оваа информација за МИА ја потврди Драган Николов, советник во подрачната единица на Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството. -Штети и до педесет проценти се регистрирани во месностите ,,Ума” и ,,Шамаци”, оштетени се околу 60 хектари земјоделска површина. Таму виновите лози биле зафатени со град со големина на лешник, кој интензивно паѓал околу 15 минути, информира Николов. До сите оштетени лозари, тој упати совет да ги заштитат своите лозови насади со бакарни препарати, веднаш штом се создадат услови за тоа.
На 13 јуни во собранието се одржа Јавна расправа по Предлог измените на законот за игрите на среќа и забавните игри, доставени минатата година од група пратеници на ДУИ, a кои се однесуваат на оддалечување на просториите во кои се приредуваат игрите на среќа на растојание од 500 м воздушна линија од објекти во кои се врши воспитно образовна дејност. Измените би требало, наводно, да превенираат можности за стекнување порочни навики кај младата популација, смета пратеничката група.  На јавната расправа присуствуваше и Зоран Пухач, Секретар на Европската организација на игрите на среќа. Поводот за неговото доаѓање во Скопје беа пристапните…
Северна Македонија е рангирана на четвртото место во нето-банкарски кредити, забележувајќи зголемување од 8,9% за фискалната година која заврши на 31 декември 2018 година, според TOP 100 SEE Banks, специјално банкарско издание на SeeNews. Првото место го зазеде Молдавија, која забележа импресивен раст од 19,1% во нето-банкарските заеми, додека Србија и Бугарија се рангираа на второто и третото место со 12,3% и 12,0%, соодветно. Во 2018 година, кредитите во банкарскиот сектор на нето-основа се зголемија за 5,7 отсто за период од една година на 191,4 милијарди евра. Ова беше врвот од 3,9 отсто за периодот од една година и ја одрази…
Топлификација АД во соопштение најави дека бара отштета од 2,2 милиони евра од БЕГ АД како носител на лиценца, а доколку не ги наплати, ќе ги бара од државата. Штетата е настаната при доделување на лиценци на фирми на БЕГ АД на оглас од 2012 година, за кој ОЈО неодамна покрена обвинение против членовите на Регулаторната комисија за енергетика, се вели во соопштението од Топлификација АД. Соопштението од Топлификација АД ви го пренесуваме во целост: Основното јавно обвинителство за организиран криминал, пред кратко време, подигна обвинение против членовите на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за незаконско доделување на лиценци на…
Проектот на УСАИД - Партнерство за подобра бизнис регулатива одржа инфо-сесија на тема „Закон за финансиска дисциплина и исполнување на договори”. Во Проектот се вклучени четирите најактивни стопански комори во земјата: Сојуз на стопански комори на Македонија, Стопанска комора на Македонија, Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ и Стопанска комора на северозападна Македонија со цел да се подобри бизнис регулативата. Приватниот сектор бара да биде вклучен во процесот на измените на Законот за финансиска дисциплина со сите досегашни нотирани недостатоци, меѓу кои повластената положба во рокот на исплатата на обврските кај државните субјекти во однос на условите…
Претставници од министерството за земјоделство шумарство и водостопанство при денешната посета на откупен центар во Росоман констатирале дека непречено се одвива откупот на праската. Цената на оваа коскесто овошје се движи од 15 до 20 денари за килограм, во зависност од квалитетот на праската. Од министерството тврдат дека проблемот кој се појавил со болеста монолинија врз праската се надминал и откупот се одвива непречено. Трајан Димкоски од МЗШВ вели дека дури 60 % од македонската праска завршува на рускиот пазар. Проблемите кои се појавиле се надминаа, овошјето се откупува, се товари и патува за Русија. „Првите камиони се стигнати и…
Системот за поврат на данокот на додадена вредност (ДДВ) на граѓаните пробно веќе е тестиран и е подготвен да се користи од 1 јули. Како подетално ќе се прави повратот на ДДВ, засега не откриваат ниту Министерството за финансии, ниту УЈП, иако до почетокот на овој проект има само две недели. Бидејќи сѐ уште не се знаат критериумите и начинот на реализирање, за да се побара поврат на данокот, пресметките можат да се прават на најразличен начин. Прашањето е какви импликации врз буџетот ќе има оваа реформа и дали ќе се обезбеди дополнителен приход во секое семејство, ќе се засили…
Туристи има се повеќе, но не колку што имало пред осамостојувањето. Бројот на туристи од месец во месец е во постојан пораст, но земјава едвај може да ги достигне „златните времиња“ на Југославија во поглед на привлекување на домашни и странски посетители. Дури лани бројот на туристи успеа да надмине 1.1 милион туристи што сепак е помалку од најдобрата 1987 година кога Македонија ја посетиле 1.2 милиони туристи. Освен субвенциите за нискобуџетни летови и тур оператори кои ги воведе претходната влада, и граѓаните со ниски примања и оваа година ќе можат да одат на одмор во земјава со државна помош.…
До денеска во Кичевско се поднесени 575 апликации за субвенции во земјоделството, но оваа бројка не е конечна бидеќи рокот за аплицирање е пролонгиран до 30 јуни, велат од Подрачната единица на ресорното Министерство.   Оттаму очекуваат бројот на барања да достигне 800.   -До 30 јуни земјоделците ќе можат да ги поднесуваат барањата за финансиска поддршка на површини со поледелски и градинарски култури, лозови и овошни насади, како и за сточарско производство (одгледување говеда, овци, кози, пчели, свињи, и за заклани животни во кланица). Барањата за добивање финансиската поддршка се поднесуваат електронски, самостојно од страна на барателите. Оние кои не…